Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské trhy si minulý týden polepšily, na špici se usídlily ropné firmy...

Evropské trhy si minulý týden polepšily, na špici se usídlily ropné firmy...

11.10.2004 12:56
Autor: 

Minulých pět obchodních dní bylo pro evropské burzy příznivých – všechny hlavní indexy posílily, tažené zejména ropnými společnostmi jako BP Plc. Jak se dalo předpokládat, hlavním důvodem růstu v segmentu energetických firem byla cena ropy – ta v jednom okamžiku dokonce prolomila hranici 53 dolarů za barel. Banky – mezi nimi Barclays Plc – rosty díky spekulaci o možné vlně fúzí a akvizic v sektoru, farmacie naopak ztrácely kvůli pokračujícím obavám o bezpečnost preparátů (Merck byl nucen stáhnout z trhu svůj preparát Vioxx). Indexy DJ STOXX 600 a DJ STOXX 50 shodně posílily o 0,5 %, index DJ Euro STOXX 50 přidal 0,7 %. V rámci indexu DJ STOXX 600 plných 11 sektorů z celkem 18 povyrostlo.

Ropa – cena ropy pro dodání v listopadu se minulý týden zvýšila o cca 6 % v obavách ze stávky v Nigérii a díky pokračování bojů na Blízkém východě. V jednom okamžiku se na New York Mercantile Exchange dostala její cena až na 53,40 USD za barel. BP Plc proto přidal 2,1 % na cenu 1546 p, norský Statoil ASA přidal 4,6 % na 103,25 NOK. OMV AG posílil o 11 %, a byl tak nejlepší investicí v rámci indexu DJ STOXX 600.

Barclays Plc – třetí největší britská banka podle objemu aktiv přidala 4,8 % na 570 p. Lloyds TSB Group Plc poskočila o 1,9 %. Podle posledních informací se americká Citigroup Inc. dívá po možných kandidátech na převzetí v rámci britských komerčních bank.

Bca popolare di Milano – poskočila o 7,9 % na 5,50 EUR. Investiční banka Goldman Sachs Co. zvýšila své doporučení na „Outperform“ vs. „In-line“.

GlaxoSmithkline Plc – oslabila o 3,3 %, Schering AG se propadl o 4,8 %. Článek v New England Journal of Medicine citoval obavu, že léky stejné skupiny jako Vioxx firmy Merck mohou představovat stejné zdravotní riziko pro své pacienty.

Volkswagen AG – celkem posílil o 7,4 % na cenu 33,90 EUR. Firma najala bývalého vedoucího pracovníka firmy DaimlerChrysler AG Wolfganga Bernarda jako osobu zodpovědnou za značku Volkswagen.

BHP Billiton Plc – největší těžební firma na světě posílila o 4,4 % na 621 p. Firma oznámila úmysl vykoupit zpět část australské emise svých akcií v objemu 1,1 miliardy dolarů.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659
12:25Pět procent minulostí? Čína si stanovila nejnižší cíl ekonomického růstu od roku 1991
10:57Ropa zlepšila náladu v Evropě, klíčové stále zůstává odblokování Hormuzu  
10:09Sebevědomý Broadcom příští rok očekává 100 miliard dolarů z prodeje AI čipů
9:3215 procent poprvé, podruhé … Zvýší Trump fakticky globální clo v tomto týdnu?
9:31Válka na Blízkém východě může vyvolat globální vlnu inflace
8:54Rozbřesk: Koruna pod tlakem silného dolaru a nižší inflace. Ropa jde nahoru, dolar opět sílí
8:44Asijské akcie pookřály, Anthropic znovu jedná s Pentagonem, evropské futures v záporu  
8:40Obrana, bydlení, kultura. Poslanci navrhují přesuny v rozpočtu za 240 miliard korun
6:03Goldman Sachs: V USA se na akciích začíná mnohem více rozlišovat, investoři budou dál rotovat směrem od nich
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.