Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Privatizační výnosy bez privatizace... a další ekonomické zprávy

25.08.2004 12:57
Autor: 

ČEZ důchodcům. Zajímavou logickou smyčkou ministra financí je vyjádření, že výnos z privatizace státního podílu ve společnosti ČEZ by měl být využit na penzijní reformu, zároveň ovšem tato vláda tuto privatizaci uskutečnit nehodlá. A patrně ani penzijní reformu.
(podrobněji ZDE)

Novomanželské půjčky? Aspoň 200.000 Kč. Jinak nebudou mít smysl, říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něj by se o půjčování peněz měly postarat banky a stát by měl buď dotovat úroky nebo se za tyto úvěry zaručit.
(podrobněji ZDE)

Prodej dluhů se opět roztočí. Ministr financí se včera mediálně činil: Stačil také oznámit, že ruší zákaz prodávat velké balíky pohledávek z portfolia ČKA, který loni vyhlásil po problémech při obchodu se společností EC Group, jíž ČKA prodala pohledávky, které nikdy nevlastnila.
(podrobněji ZDE)
Na závěr ještě ministr financí nabádal ČNB, aby nepospíchala se zvyšováním úrokových sazeb. Doslova řekl: „Jako vláda očekáváme, že si ČNB bude počínat odpovědně“. Na nezávislosti centrální banky asi něco bude.
(podrobněji ZDE)

Penzisté si příští rok polepší v průměru o 412 Kč. Základní část důchodu bude od ledna zvýšena o 90 Kč na 1400 Kč, procentní výměra stoupne o 5,4 %. Průměrná starobní penze by tak měla činit 7687 Kč a v poměru k hrubé mzdě poprvé klesne pod 40%, hranici, kterou vláda slíbila hájit.
(podrobněji ZDE)

Chronickou nemoc německé ekonomiky zmírnil růst vývozu. Zpřesněný odhad HDP ve 2. čtvrtletí potvrdil, že se výkon německé ekonomiky zvýšil v porovnání s předchozím kvartálem o 0,5 %, meziročně o 2,0 %. Spotřebitelská poptávka ovšem vzrostla nepatrně, investice dokonce klesly.

Dvouprocentní ekonomika. Nejen růst HDP, ale i inflace je nyní v Německu dvouprocentní. Na tuto úroveň vystoupala podle předběžných srpnových výsledků.

Ještě o šest desetin procentního bodu je vyšší inflace ve Francii. Tamní statistický úřad oznámil, že v červenci spotřebitelské ceny klesly o 0,2 % a meziroční inflace se snížila z červnových 2,6 % na 2,7 %.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data