Tvrdá ruka nad státní kasou? Ministerstva a další státní úřady požadují celkem o 31,8 miliardy korun více, než předpokládá návrh státního rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí. Bohuslav Sobotka , šéf tohoto resortu, ovšem říká, že nároky ministerstev nad limit přidělený pro příští rok je třeba odmítnout.
Starobní důchody od ledna příštího roku vzrostou o 410 korun. Průměrná starobní penze by měla činit zhruba 7600 Kč. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach sice sliboval více, navíc ale zkrátka není. Výdaje státního rozpočtu za tuto položku i tak stoupnou o 13 miliard.
(podrobněji
ZDE)
Agenda „dohnat a předehnat“ se opět nenaplní. Příští předseda Evropské komise José Barroso pochybuje o tom, že Evropská unie dokáže splnit ambiciózní cíl stát se nejvýkonnější světovou ekonomikou do roku 2010. Ve světě vrcholné politiky si ovšem jeho upřímnost zaslouží uznání. Přiznává také, že vědomí klesající konkurenceschopnosti EU, je vyšší než před několika lety.
(podrobněji
ZDE)
Hráz proti německo-francouzské snaze o vyšší daně. Budoucí evropská komisařka pro daně Ingrida Udreová se vyslovila proti nucenému zvyšování daní z firemních zisků formou zavedení minimální daňové sazby v Evropské unii. Komisařka z Lotyšska ale nevyloučila u firemních daní harmonizaci výpočtu daňového základu.
(podrobněji
ZDE)
Mezinárodní měnový fond ve své podzimní hospodářské prognóze údajně zvýší odhad letošního růstu světové ekonomiky na 4,9 procenta z předchozích 4,6 procenta. Zejména americká, čínská a japonská, by letos měly růst rychleji, než se původně čekalo. Odhad růstu světové ekonomiky pro příští rok patrně zůstane na 4,4 procenta.
Ropa za padesát. Skoro se tak stalo, když se rozhořely boje v iráckém Nadžafu. Zářijový kontrakt na americkou ropu WTI se dostal až na rekordních 49,40 dolaru za barel. Další růst cen zastavilo vybírání zisků.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.