Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna nejistá - končí na 31,48 Kč/EUR, index PPI by mohl zamíchat kartami

Koruna nejistá - končí na 31,48 Kč/EUR, index PPI by mohl zamíchat kartami

12.08.2004 18:06
Autor: 

Kurz koruny se dnes ustálil v pásmu 31,45 až 31,52 Kč za euro a trh byl zjevně nerozhodný. Závěr zastihl korunu na úrovni 31,48 Kč za euro. Americký dolar se naopak ve vztahu k euru „rozpohyboval“ pod vlivem nových makroekonomických zpráv, ve výsledku je však odpoledne na stejné úrovni jako ráno. Koruna k dolaru po úvodním posílení oslabila nakonec na včerejších 25,75 Kč/USD.

Korunu dnes mohla teoreticky podpořit jen robustně rostoucí průmyslová výroba, jež signalizuje vývozní schopnosti naší ekonomiky. V podstatě na trhu ale panoval klid, obchodovalo se do jisté míry jen technicky a pod vlivem sentimentu v zahraničí. Investiční banka CSFB zlepšila své odhady kurzu koruny pro konec roku 2004 na 30,70 Kč za euro a radí svým klientů nakupovat českou měnu.

ČSÚ zítra dokončí sérii zveřejňování klíčových ekonomických indikátorů indexem PPI. Ceny průmyslových výrobců za červenec by podle našich odhadů měly vzrůst meziměsíčně o 0,5 % (+6,9 % y/y). Index je signálem inflačních tlaků v ČR a impulsem pro měnovou politiku. Jeho zveřejnění minulý měsíc (16. července, údaj +1,1 % m/m za červen) přivodilo koruně posílení z 31,40 na 31,15 Kč/EUR. Zítra je možné očekávat jistou analogii, pokud bude PPI opět výrazně vyšší než očekávání.

Pokud nebude zpráva od ČSÚ překvapivá, setrvá koruna pod vlivem regionálního sentimentu a vývoje na eurodolarovém trhu. Ten dnes zůstal negativní, přesto se koruna de facto držela na včerejších korektivních hladinách. Důležitými technickými úrovněmi jsou 31,55 Kč/EUR na straně případného poklesu a 31,35 Kč na straně růstu.

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci vzrostly jen o 0,7 %, a zůstaly tak za očekáváním +1,1 %. Celou situaci zlepšily jen revize červnových čísel na -0,5 % z -1,1 %. Dolar zareagoval propadem až na psychologickou úroveň 1,2300 USD/EUR, avšak postupně se vrací zpátky na výchozí kurz 1,2220 USD za euro. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl jen o 333 tisíc místo očekávaných 338 tisíc.

Dolar prochází nejistým obdobím vysokých cen ropy a rostoucích úrokových sazeb. Trh nemá jasnou myšlenku, a proto přímo „hltá“ nové ekonomické zprávy. Zítra bude v USA zveřejněn zahraniční obchod za červen, index PPI za červenec a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za srpen. Důležité technické úrovně 1,2195 USD/EUR a 1,2315 USD/EUR dnes nebyly pokořeny.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.06.2026
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:19ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Elevion Group B.V. a Techem Energy Services GmbH podepsaly smlouvu o koupi 100% podílu ve společnosti Techem Solutions GmbH
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů