Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Horké léto na zdravotnické frontě …

02.08.2004 13:55
Autor: 

Zkušené pozorovatele české scény by to snad ani nemělo překvapovat. Další ministr zdravotnictví přišel a slíbil, že všechno bude dobře, protože on tomu rozumí. Pak strávil pár týdnů v úřadě a zjistil, že dobře nebude a přišel s „revolučním návrhem“ na mírné zpoplatnění některých zdravotnických služeb. Letos se to přihodilo ministru Kubinyimu, loni v létě podobně „obrátila tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková. Ta navrhovala platby pacientů za pobyt v nemocnici, návštěvu doktora i vydání léku.

Oba dva patřili před svým jmenováním do funkce k tvrdému jádru sociální demokracie, pro které je jakákoliv zmínka o tom, že by snad lidé mohli trošku tu a tam připlatit za recept či za sanitku, naprostým rouháním. Po pár měsících oba dva obrátili a oba dva přišli s velmi podobnými návrhy na mírné poplatky za recept a za stravu v nemocnici.

Je mírně paradoxní, že i když návrhy Součkové i Kubinyiho jsou velmi krotké a nijak by nezměnily socialistickou tvář českého zdravotnictví, stálo je jejich „prozření“ ministerský post. Jakmile své návrhy zveřejnili, zvedli se proti nim další pravověrní sociální demokraté a plamenně brojí proti jakémukoliv „kupčením se zdravím“.

Situaci velmi vystihuje upřímné vyznání poslankyně ČSSD, která řekla, že preference strany jsou špatné, a tak žádné změny ve zdravotnictví nepřipadají do úvahy. Tak to je skvělé! Pokud jsme si snad mysleli, že politici berou plat za to, aby rozumným způsobem spravovali věci veřejné, tak to jsme se spletli. Oni berou plat za to, aby udržovali preference své strany dost vysoko na to, aby mohli zůstat politiky! Pokud je to takto, tak to nakonec s tím zdravotnictvím nevypadá ještě tak špatně …

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC