Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Konvergenční program ČR a procedura nadměrného deficitu

MF: Konvergenční program ČR a procedura nadměrného deficitu

7.7.2004 9:12
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF
Rada ministrů financí a hospodářství (ECOFIN) včera vydala Stanovisko ke Konvergenčnímu programu České republiky pro období 2003-2007, který byl předložen v mimořádném termínu k 15. květnu 2004.

Rada ve svém Stanovisku schválila cestu konsolidace veřejných financí předloženou v Konvergenčním programu. Své výhrady směřovala především k dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí vzhledem k potřebě dalších zásadních reforem v oblasti penzí a zdravotní péče.

Deficit veřejných rozpočtů v České republice přesahuje hranici 3% HDP danou Maastrichtskou smlouvou, tudíž Rada schválila rovněž Rozhodnutí o existenci nadměrného deficitu v České republice a Doporučení pro Českou republiku s ohledem na nápravu situace nadměrného deficitu.

Rada doporučuje České republice :

* ukončit co nejrychleji současnou situaci nadměrného deficitu;

* učinit kroky ve střednědobém horizontu pro dosažení svého cíle snížení deficitu pod 3% HDP do r. 2008 věrohodným a udržitelným způsobem v souladu s postupem snižování deficitu specifikovanou ve Stanovisku Rady (ze dne 5.7.2004) ke Konvergenčnímu programu předloženému v květnu 2004;

* implementovat důsledně opatření zahrnutá do Konvergenčního programu z května 2004, obzvláště snížení mzdových nákladů ve státní správě a snížení výdajů jednotlivých ministerstev;

* podniknout do 5. listopadu 2004 účinné kroky ohledně opatření plánovaných pro dosažení rozpočtového cíle pro r. 2005

Dále Rada vyzývá Českou republiku, aby:

* použila příjmy vyšší než plánované v rozpočtu na snižování deficitu;

* zavedla rozpočtové cílování založené na střednědobých výdajových stropech a vytvořila účinná pravidla pro snižování rizika zvyšující se zadluženosti regionů a místních samospráv;

* zahájila reformu penzijních a zdravotních systémů pro zlepšení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí;

* minimalizovala negativní rozpočtový dopad operací České konsolidační agentury.

Komise předpokládá, že bude hodnotit naplňování doporučení přibližně po roce.

Kromě České republiky i pět dalších nových členských zemí (Kypr, Malta, Maďarsko, Polsko, Slovensko) nesplnilo alespoň jedno z kritérií pro zavedení procedury nadměrného deficitu (vedle překročení hranice 3% HDP pro deficit veřejných rozpočtů jde dále o dluh nad hranicí 60% HDP). Rada proto rozhodla o existenci nadměrného deficitu v těchto zemích a dále také v Řecku. Rovněž pro tyto země vydala obdobná doporučení, která vycházejí z individuálního posouzení podmínek každé země a z národních plánů na konsolidaci veřejných financí předložených v konvergenčních programech, a tudíž se liší v době vyhrazené na nápravu nadměrného deficitu.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů