Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Tůma: inflace v České republice nevzbuzuje obavy

    Tůma: inflace v České republice nevzbuzuje obavy

    28.06.2004 14:56
    Autor: 

    Guvernér ČNB Zdeněk Tůma dnes komentoval výhled vývoje inflace a úrokových sazeb u příležitosti výročního setkání Banky pro mezinárodní platby (BIS) v Basileji. Podle centrálního bankéře nevzbuzuje ekonomický vývoj v České republice obavy, naopak, spíše jde o „pozitivní obavy.“ Existují signály o vyšším ekonomickém růstu a uzavírání mezery výstupu, což samozřejmě s sebou přináší určité inflační tlaky.

    České republika však podle slov guvernéra zůstává nízkoinflační zemí. Do konce roku by inflace měla vystoupat až k 4 procentům a v průběhu roku 2005 dojde k její korekci na zhruba 3 procenta. „Z toho vyplývá, že inflace kolem 2 procent je jen těžko dosažitelná,“ říká Tůma. „Bylo jasné, že letos dojde k obratu a bylo jasné, že se zvýší úrokové sazby. Čekali jsme na určitá čísla a chtěli jsme vidět strukturu ekonomického růstu. Zdálo se nám, že naše vnímání ekonomiky je správné. Hospodářství by mělo jít nahoru a s tím bude spojená vyšší inflace, především v tomto roce.“ Cituje agentura Bloomberg guvernéra Tůmu. „A to implikuje, že by také úrokové sazby měly být mírně vyšší. Zvýšili jsme je a uvidíme, ale nerad bych dělal nějaké silné závěry ohledně našeho dalšího postupu a načasování dalšího kroku. Udělali jsme co jsme udělali a uvidíme, jak to zasáhne ekonomický růst a jak to ovlivní budoucí inflační očekávání,“ doplňuje Tůma.

    ČNB ve čtvrtek nečekaně zvýšila klíčové úrokové sazby o 25 bps. Tento krok měl podle analytiků přijít až v červenci.

    (zdroj: Bloomberg)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data