Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    FT: První IPO v Praze končí úspěchem, může inspirovat další

    FT: První IPO v Praze končí úspěchem, může inspirovat další

    23.06.2004 11:13
    Autor: 

    První primární emise akcií na pražské burze po více než 10 letech končí úspěchem, když akcie Zentivy byly včera oceněny v horní polovině cenového pásma. Podle hlavního manažera emise, Merrill Lynch, poptávka bezpečně překonala nabídku nových a stávajících akcií společnosti ve výši 200 mil. USD. Úspěch IPO zároveň vyvolává naděje, že se jím nechají inspirovat i další společnosti, píší Financial Times.

    Akcie Zentivy byly oceněny na 485 korun, což je v horní polovině pásma stanoveného na 400 až 525 Kč. Obchodovat se začnou v pondělí. Globální depozitní poukázky obchodované v Londýně se začaly dnes nabízet za 18,36 USD a jejich cena už ráno vzrostla o více než 5 %.

    Společnost Zentiva loni vykázala čistý zisk ve výši 1,1 mld. Kč při tržbách 9,6 miliard. Její vstup na trh může podle FT motivovat k podobnému kroku i další regionální firmy v oboru zdravotnictví, aby tak využily rozšíření EU a výhod, které mají vzhledem k západoevropské konkurenci. Podle Laurenta Payera z Pictet do roku 2008 vzrostou výnosy v sektoru generických léčiv o 25 až 30 % oproti 5 – 8% růstu u patentovaných produktů. Růst bude tažen stárnutím populace a tlakem ze strany vlád k používání levnějších léčiv. Zároveň vyprší některé patenty na léky, jejichž roční prodeje činí zhruba 100 miliard USD.

    (zdroj: FT)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa