Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna klesá k euru ... Goldman Sachs očekává její pád do 3 měsíců na 32,50 Kč/EUR

Koruna klesá k euru ... Goldman Sachs očekává její pád do 3 měsíců na 32,50 Kč/EUR

11.06.2004 17:50
Autor: 

Koruna v pátek odpoledne zamířila směrem k úrovni 31,50 Kč za euro, když oslabila od rána o více než 10 haléřů na závěrečných 31,46 Kč/EUR pod vlivem měnícího se sentimentu. Objevily se první „oficiální“ indikace a investiční rady prodávat korunu, konkrétně v podání bank Goldman Sachs a Danske Bank. Eurodolarový trh byl klidný díky volnému dni ve Spojených státech, kurz koruny k USD oslabil až na 26,20 Kč/USD.

S odstupem času si investoři uvědomují, že včerejší čísla o růstu HDP v prvním čtvrtletí byla zklamáním. To také připustila samotná ČNB, jen ministr financí Sobotka se nechal slyšet, že k růstu „přispěla“ rozpočtová reforma. Nižší růst ekonomiky společně s nižší inflací pravděpodobně způsobí odložení zvyšování úrokových sazeb, a výnosově orientovaní investoři tlačí korunu níže.

Goldman Sachs, jedna z největších globálních investičních bank doporučuje prodávat korunu za eura. Posilování koruny je prý u konce, i když vezmeme v úvahu politiku devizových rezerv centrální banky (oznámený prodej výnosů). Nižší HDP spolu se současnou úrovní kurzu koruny snižuje tlaky na utažení měnové politiky ČNB, tvrdí Goldman Sachs. Banka očekává pád koruny na 32,50 Kč/EUR do tří měsíců a na 33,00 Kč/EUR do roka. Zdroj: Reuters.

Trochu jiný přístup je vidět u Danske Bank, která upozorňuje na volby do Europarlamentu. V nich prý zřejmě zvítězí opoziční středopravá ODS s KSČM vs. vládní koalice, což prý pomůže oslabit korunu. Podle Danske volby totiž způsobí vážný problém ČSSD a ohrozí její reformní úsilí. Nicméně koruna by měla oslabit i z technického úhlu pohledu, trh je překoupený naší měnou. Danske Bank vidí důležité technické úrovně na 31,905, 32,235 a 32,418 Kč/EUR a radí nastavit stop-loss příkazy na 31,155 Kč/EUR. Zdroj: Reuters.

Až na konkrétní kurzová očekávání je poměrně pesimistický střednědobý pohled zahraničních investorů vůči české měně delší dobu znám. Například jeden zahraniční respondent pravidelného průzkumu ČNB stabilně předpovídá koruně pád do roka na 34,00 Kč/EUR (více ZDE). Faktem je, že tento týden byl zlomový, zastavil se růst koruny na roční maximum 31,21 Kč/EUR, dílem díky domácím makroekonomickým zprávám, dílem změnou v sentimentu investorů a dílem vlivem vývoje na eurodolaru.

Příští týden budou zveřejněny další důležité ekonomické informace. Hned v pondělí ceny průmyslových výrobců (PPI) za květen, které by měly potvrdit nižší inflační tlaky. Ve středu ČNB zveřejní měsíční platební bilanci (duben). Očekáváme pokles koruny přes psychologickou úroveň 31,50 Kč/EUR.

Dolar byl dnes klidný a kurz je odpoledne za absence amerických hráčů téměř bez pohybu kolem 1,2010 USD/EUR. Obchodování se naplno rozeběhne až v pondělí, americká měna by mohla dále posilovat k euru.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
  • Sachs
    16.06.2004 7:40

    Sachs uz zase predpovida kurz koruny pred zahr. obchodem, ktery bude zrejme dobry. Opet namaci investory nebo spekulanty do pozic. Otazka zni co rekne G S , kdyz budou z dalsich ctyr zahranicnich obchodu dva v plusu?
    J. Baltazar
  • Kurs koruny
    14.06.2004 8:18

    Silverman Sachs očekává posílení koruny do 3 měsíců na 29,80 Kč/EUR !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Siverman Sachs
    • Podmínky věštby 29,80Kč/EUR
      14.06.2004 11:33

      Snížení nezaměstnanosti na 2%, zdvojnásobení exportu, ztrojnásobení produktivity, výměna vlády, pravidelné deště, nepravidelná sucha a veřejné pokání V.Špidly ve všech světových médiích :-)
      Siverman Sachs II
      • Treba
        16.06.2004 7:45

        Treba bude stacit jen zvyseni exportu o deset az patnact procent a je to tam a neni to vubec nerealne.
        Nero
Aktuální komentáře
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data