Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlužím, dlužíš, dlužíme… a další ekonomické zprávy

Dlužím, dlužíš, dlužíme… a další ekonomické zprávy

01.06.2004 10:51
Autor: 

Mzdy rostou rychleji než loni i předloni. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda se v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšila o 8,8 % na 16 722 Kč. Reálně si zaměstnanci v průměru polepšili o 6,4 %. V soukromém sektoru se průměrná mzda zvýšila o 8,6 %, veřejný sektor přidal na platech 9,7 %. Vážně si zaměstnanci veřejného sektoru letos pohorší, jak tvrdošíjně opakují odbory?

Kde na to všechno vzít? Přijetí návrhu ODS zrušit některé výdaje Fondu národního majetku a všechny zbylé prostředky použít na důchodovou reformu, by zastavilo téměř polovinu dálničních a silničních staveb v ČR, řekl včera ministr financí Bohuslav Sobotka. Kdo rozhodne, zda jsou důležitější silnice nebo penze? (podrobněji ZDE)

Dlužím, dlužíš, dlužíme. Zadlužení českých domácností u bank se v dubnu poprvé v historii přehouplo přes čtvrt bilionu korun. Na jednu rodinu nyní připadá dluh v průměru za 60.000 korun a za poslední rok se zvýšil zhruba o 15 tis. Kč. Druhou stranou mince finančního hospodaření českých domácností jsou úspory, které stále zhruba čtyřnásobně převyšují dluhy.

Ropy bude dost, tvrdí šejkové. Saúdská Arábie potvrdila svůj závazek zachovat stabilitu dodávek ropy a těžit v současné době co nejvíce. S prohlášením přišla po víkendovém útoku teroristů na město Chubár na východě země, aby předešla spekulacím na ropném trhu.

Vysoké ceny ropy nevyvolávají obavy z růstu inflace, ale mohly by mít mírně negativní vliv na růst evropské ekonomiky, tvrdí evropský komisař pro hospodářské záležitosti Joaquin Almunia. Ceny ropy na současné úrovni by podle jeho odhadu snížily letošní růst hrubého domácího produktu Evropské unie o 0,2 procentního bodu.

¨ Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

Patria Online

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.02.2026
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m