Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Koruna se drží kolem 31,80 Kč za euro, k dolaru klesá o 20 haléřů

    Koruna se drží kolem 31,80 Kč za euro, k dolaru klesá o 20 haléřů

    24.05.2004 10:46
    Autor: 

    Koruna v pondělí v úvodu drží část pátečních zisků a jen mírně oslabuje na 31,80 Kč za euro. Dolar posílil k euru zhruba o půl centu vlivem snížení cen ropy, koruna tak slábne o 20 haléřů na 26,60 Kč/USD. Ve zbytku středoevropského regionu panuje klid, zlotý zatím nepokračuje v prudkém růstu k euru.

    Česká měna i nadále postrádá impulsy a drží se kolem silné technické úrovně 31,80 Kč za euro. V pátek se ukázalo, že zahraniční investoři mají po týdnu klidu stále „chuť“ na českou měnu, zřejmě díky optimismu ohledně ekonomického růstu, přílivu investic a zvyšování úrokových sazeb. Ve středu budou zveřejněna data o obchodní bilanci za duben, která by měla poskytnou fundamentální signál. Očekáváme zvýšení schodku na 6 miliard korun.

    Ohledně budoucího vývoje české měny (horizont několika týdnů, maximálně měsíců) panuje v tuto chvíli na trhu poměrně vysoká nejistota. Česká měna v posledních týdnech zamířila strmě nahoru a překonala několik technických úrovní, které signalizují dokonce změnu dlouhodobého trendu. Na druhou stranu krátkodobě může do hry vstoupit řada negativních faktorů, které korunu zřejmě oslabí (repatriace zisků). Pro dnešek považujeme za klíčovou úroveň 31,75 Kč za euro, tj. hodnotu 6měsíčního maxima. Její proražení může znamenat další výrazné zisky pro korunu.

    Americký dolar opatrně posiluje na pozadí snižující se ceny ropy. V pátek jeho kurz kulminoval na 1,2075 USD/EUR, v tuto chvíli se drží kolem 1,1960 USD za euro. Saudská Arábie o víkendu navrhla kartelu OPEC zvýšit produkci ropy o 2,5 mil. bpd., hlavní jednání ale proběhne až 3. června. Cena ropy WTI se snížila pod 40 USD za barel, nemusela by tak ohrozit světový ekonomický růst, což se projevuje zájmem o americkou měnu.

    S ohledem na vývoj cen ropy by mohl dolar tento týden zůstat v pásmu 1,1900 až 1,2075 USD za euro, pozornost je však třeba upřít na případné proražení těchto bariér. Pokud bude cena černého zlata i nadále klesat (tj. pokud budou jednání OPECu „úspěšná“ nebo přijde „určitá“ zpráva z Ruska), může dolar dále získávat díky očekávanému růstu úrokových sazeb v USA. Ekonomická asociace NABE dnes zvýšila odhad letošního růstu HDP v USA na 4,7 % z únorových 4,6 %.

    Radim Krejčí, Patria Online


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa