Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jukos...

Jukos...

19.5.2004 13:38
Autor: 

Dnes ráno, jen několik málo okamžiků po začátku obchodování na evropských burzách, se na obrazovkách informačních agentur objevila informace, že ruský Jukos čelí riziku nesplacení úvěrů v objemu až 2,6 miliardy dolarů. Potenciálně velmi výbušná informace - jaký je zbytek příběhu?

Podle informací firmy dnes zatím neznámý věřitel společnosti oznámil, že uvažuje o vyhlášení "defaultu" na úvěru v objemu 1,6 miliardy amerických dolarů. Konkrétně by ze strany věřitele došlo k "využití práva disponovat jistými bankovními účty společnosti, které byly použity jako záruka za poskytnutý úvěr". Již před měsícem však firma varovala, že podobné oznámení může přijít ze strany francouzské banky Société Générale, která pro firmu jeden úvěr již v minulosti připravovala - ten byl podle informací Jukosu zajištěn Group Menatep (44% akcionář Jukosu). Podobné pokárání jako v tomto případě už ale Jukos jednou dostal - ve vztahu k miliardovému úvěru, aranžovanému bankami Citigroup Inc. a Société Générale. Tyto úvěry byly z velké části syndikované v září a říjnu loňského roku, zejména za účelem financování akvizice menšího konkurenta OAO Sibněft v objemu 13,9 miliardy dolarů. V únoru však z tohoto plánu sešlo - možná to je škoda, vytvořila by se tak šestá největší veřejně obchodovaná ropná firma na světě.

Mimo tato volání se však Jukos potýká také se státními orgány. Kanceláře firmy jsou prohledávány od loňského července, kdy byl zatčen Platon Lebeděv (třetí největší akcionář firmy), minimálně jednou měsíčně. Ani dnes tomu firma neunikla, předposlední prohlídka proběhla 6. května. Důvod je stále stejný - domnělá pohledávka daňových orgánů za Jukosem v objemu cca 3 miliardy rublů, akumulovaná mezi roky 1996-2000.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Jukos ?
  20.5.2004 6:31

  Celá tato informace by dostala zcela jiny smysl, kdybyste cudně neopomenul, že Jukos nechával Putina a spol. v celku v klidu až do okamžiku kdy chtěli vše co nakoupili prodat Američanům.Z příkazu těch co jim na to dali peníze. Je to jako zpráva z Iráku o zlynčovaní čtyř "civilistů" jen jaksi opomenulo, že to byli profesionální žoldáci, najati na špinavou "práci" s bohatou vojenskou minulostí v Angole a Kongu. Co spojujuje oba dva případy a komu to mělo prospět je snad jasné.
  Meru
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data