Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články

    Pomalejší růst mezd a daňové změny se podepsaly na útratách domácností… a další ekonomické zprávy

    19.05.2004 11:22
    Autor: 

    Pomalejší růst mezd a daňové změny se podepsaly na útratách domácností. Obrat v maloobchodním prodeji v březnu ve srovnání s předchozím měsícem reálně klesl o 0,7 %. Meziročně se zvýšil o 3,1 %, v celém 1. čtvrtletí ovšem pouze o 1,4 %, což představuje výrazné zpomalení z loňského pětiprocentního růstu.

    (podrobněji ZDE)
    Analytici už zase leží v žaludku šéfovi odborářské centrály Milanu Štěchovi. Tvrzení, že by pokles vedlejších nákladů práce mohl vést k poklesu nezaměstnanosti, jsou podle něj lichá a silně nepravdivá. Co na to říci? Asi by měl pan Štěch někdy kromě Senátu navštívit také nějakou firmu a promluvit si nejen s místními odboráři, ale i finančním ředitelem.

    Zlepšení hospodářské situace v sousedním Německu ukazují nejen makroekonomická data, ale pokles počtu firemních bankrotů. Za první dva měsíce letošního roku se ke konkurzu přihlásilo o 3,8 % méně firem než loni stejnou dobou.

    Inflace v eurozóně v březnu byla Eurostatem potvrzena na dvou procentech. Spotřebitelské ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,4 %. V celé EU-25 dosahuje inflace 1,9 %.

    Bude za chvíli na Slovensku stejná nezaměstnanost jako v ČR? Míra nezaměstnanosti u našeho východního souseda minulý měsíc klesla na 15,3 % z březnových 16,0 %.

    OPEC tvrdí, že od začátku května záměrně překračuje oficiální produkční limit pro těžbu ropy asi o 2,1 mil. barelů denně, aby byl zmírněn tlak na růst cen ropy v důsledku rychle rostoucí poptávky. Ta by měla podle odhadů ropného kartelu letos vzrůst o 2,3 %, tj. nejvíce za posledních sedm let.
    (podrobněji ZDE)

    Situaci ohledně ropy zklidňuje i Mezinárodní měnový fond. Podle výkonné ředitelky fondu Anne Kruegerové nejsou současné ceny ropy ještě hrozbou pro globální ekonomiku. A kdy už budou?
    (podrobněji ZDE)

    Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

    David Marek, Patria Online

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m