Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vstup do EU a ceny potravin v ČR – nula od nuly pošla

Vstup do EU a ceny potravin v ČR – nula od nuly pošla

14.05.2004 16:49
Autor: 

Poslední týdny před vstupem ČR do EU se média vrhla téma ceny potravin po vstupu do EU. Někdy racionálně, jindy téměř hystericky. Dnes je 14. května a v unii jsme již dva týdny. Přinesl vstup do EU dražší potraviny? Nakolik reálné či plané byly obavy z dvojnásobného zdražení rýže? Vyplatilo se skupovat cukr? O kolik zdražily banány?

Není důvod k panice. Podle týdenních šetření vybraných cen potravin, jež provádí Český statistický úřad, se ceny potravin v průměru (neváženém) v posledních čtrnácti dnech téměř nezměnily. Klesly o 0,1 %. Nejdříve se podívejme na celorepublikové průměry. Z 26 položek sledovaných v průzkumu ČSÚ podražilo 11, zlevnilo 15. Nejvíce zdražily mediálně oblíbené banány a to o 9,1 %. Na čarodějnice se kilo banánů prodávalo za 28,30 Kč/kg dnes stojí bez pár haléřů třicet korun. Rýže a cukr, také mediálně oblíbené, zdražily o 1,7 %, resp. 1,1 %. Zde však ještě patrně není všem dnům konec, neboť se stále prodávají zásoby dovezené s nižším clem. Nově dovezený cukr a rýže bude dražší. Nejvýrazněji zlevnily karotka (-5,3 %), vejce (-4,8 %) a brambory (-2,5 %), jejichž cenové pohyby ovšem souvisí se zcela jinými faktory, než je počet hvězdiček na vlajce EU.

Zajímavé je podívat se na vývoj cen potravin také regionálně. V šesti krajích jsou potraviny dražší, v osmi levnější. V Praze a Olomouckém kraji potraviny zdražily o 0,8 %. Medializované obavy ze zdražení rýže a banánů se v Praze naplnily. Rýži si v Praze koupíte o 18,8 % dráže, banány o 12,6 %. Lidé z okolí Olomouce si nejvíce připlatí za banány (+13,6 %), rajčata (+12,5 %) a cukr (+6,3 %). Potraviny dále zdražily v Jihočeském, Královehradeckém, Jihomoravském a Zlínském kraji. Nejvíce klesly ceny potravin v Karlovarském kraji (-1,7 %) a Pardubickém kraji (-1,4 %). Za pozornost stojí čtrnáctiprocentní pokles cen rýže v Pardubickém kraji ve srovnání s devatenáctiprocentním zdražením stejného zboží v Praze.

Po dvou týdnech členství v EU se žádná velká revoluce v cenách potravin prozatím nekonala. Byly snad některé kampaně prodejců vylhaně štvavé a motivované jen zvýšením vlastního obratu?

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • opet predpoved nevysla
    15.05.2004 13:01

    Cesi jsou mistri ve vymysleni iracionalnich predpovedi. Zili desitky let v izolaci a vyznavali komunisticke nabozenstvi a tudiz ztratili kontakt k Evrope a jejimu mysleni. Jednou maji stoupnout nemovitosti, potom zase potraviny atd. Bohuzel tyto nesmyslne predpovedi se netvori pouze ohledne vyvoje cen, nybrz i u dalsich prognoz vyvoje. Dalsi z ceskych iracionalit je napriklad davova psychoza ohledne snizovani dani a z toho plynouciho rozkvetu ceskych zemi a vyberu vyssich dani i pres snizenou sazbu. Zavedte si to, at vidite, ze to je jako u dalsich predpovedi.
    Rilev
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data