Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Státní podíl v Unipetrolu získá polská PKN Orlen

MF: Státní podíl v Unipetrolu získá polská PKN Orlen

28.4.2004 15:59
Autor: 

Ministerstvo financí oznámilo, že vláda dnes rozhodla o novém vlastníkovi státního podílu v Unipetrolu. Byla tak přijata nabídka polské společnosti PKN Orlen, která jako jediná podala v tendru závaznou nabídku. Royal Dutch/Shell a maďarský MOL se nakonec ze soutěže stáhly.

Nabídka PKN činí 13,05 miliardy Kč, z čehož za státní 63% podíl v české petrochemické společnosti zaplatí 11,3 miliardy. Ve zbytku nabídky je nákup zadlužené Spolany a dluh vůči státu za 4 mld. Kč.

Následuje tisková zpráva MF:
Zpráva o výsledku veřejného výběrového řízení na určení nabyvatele majetkové účasti státu ve společnosti UNIPETROL, a.s. a aktiv České konsolidační agentury ve společnostech skupiny UNIPETROL

Finanční poradce pro prodej podílu FNM ČR v Unipetrolu a aktiv ČKA doporučuje vládě společnost Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. (dále jen PKN ORLEN). Nabídka PKN ORLEN ve výši 13,05 mld. Kč splňuje všechny formální požadavky (včetně bezpodmínečného souhlasu s návrhem smluvní dokumentace) a byla předložena na základě transparentního, otevřeného a konkurenčního procesu. Podle komise je společnost PKN ORLEN strategickým a finančně silným investorem, který přispěje k dlouhodobému rozvoji ropného a petrochemického průmyslu v České republice a střední Evropě. Nabídnutá celková cena představuje atraktivní prémii v porovnání s celkovou tržní hodnotou prodávaných aktiv FNM ČR a ČKA.

Společnost PKN ORLEN byla nakonec jediná, která předložila závaznou nabídku na koupi 62,99% podílu FNM ČR v Unipetrolu a aktiv ČKA.


Váš názor
 • 13-5=11
  28.4.2004 20:45

  Je to divné, že cena za akcie Unipetrolu je 11 mld Kč, když celková cena je 13 mld. a v tom je 1 mld. Kč za Spolanu a za 4 mld. pohledávky za Unipetrolem. Není špatné si koupit za 25% hodnoty pohledávku za firmou, kterou zároveň ovládnu. No tady je asi všelicos normální ....
  Michal
 • Paměť
  28.4.2004 18:29

  Finanční poradci doporučili a vláda schvalila. Pamatujme si i nasledující text: "...splňuje všechny formálni požadavky, je strategickým a finančně silným investorem. Nabidnutá cena přestavuje atraktivní prémii v porovnání s celkovou tržni hodnotou. Společnost byla nakonec jediná, která předložila závaznou nabídku." Taky je jediná, která chce fuzovat s Maďarským Molem.Odkuď že teče ta ropa? Toto spojení síl, ten malý monopol, kolem jednoho ropovodu a to na jeho konci a ne na začatku, by měl vážně zajímat bezpečnostní složky. Co když se ten "kohoutek" uzavře.Co cena? Co asi uděla antimonopolní úřad - chráni nas vůbec. Nevíte náhodou do kdy maji byt peníze ve státni pokladně? Pamatujme si tento 13,05 mld. článek možná, že jeho obdoba bude u privatizace TELECOMU,ČEPRA a pod. Žádná soutěž - dohoda předem, sdružené peníze a jeden vítěz a co poradci těm je hej.
  František SVENT
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data