Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: O prodeji 16 % akcií ČEZu se rozhodne do konce roku

MF: O prodeji 16 % akcií ČEZu se rozhodne do konce roku

16.04.2004 9:41
Autor: 

Do konce svého volebního období chce současná vláda privatizací státních firem získat kolem 100 miliard korun. K již nastartovaným privatizacím přibude maximálně jedno nebo dvě nová jména. Píše dnešní MfD. Za prodej OKD a Sokolovské uhelné dostane stát 5 miliard korun, v běhu jsou ještě další dvě privatizace – Unipetrolu a Českého Telecomu.

Ještě letos chce vláda premiéra Špidly prodat Unipetrol, kde lze očekávat výnos 10 až 15 miliard korun, píše deník. Poté je na řadě Český Telecom s očekávanými výnosy 50 až 80 miliard korun. Ve hře ještě zůstává opakování prodeje Severočeských dolů, kde jde ale o majetek v hodnotě pouze jednotek miliard korun.

Ekonomičtí ministři chtějí státu ponechat kontrolní pozici ve společnosti ČEZ, a tak se diskutuje jen o tom, zda bude zachována dvoutřetinová většina nebo zda bude část akcií prodána na burzách a státu zůstane těsná majorita, píše MfD. Mluvčí ministerstva financí Marek Zeman říká: „o prodeji 16 % akcií by se mělo rozhodnout do konce letošního roku.“ MF si nechalo vypracovat analýzu, a pokud se ukáže, že by byl prodej nevýhodný, nebude to ministr Sobotka navrhovat vládě, tvrdí jeho mluvčí. Podle dřívějších zpráv by stát mohl získat prodejem 16 % akcií zhruba 15 až 20 miliard korun. Proti tomuto prodeji se ale staví ministr Urban, který navrhuje prodej celé ČEZ až na konec desetiletí.

Výraznější výnos by mohl stát mít v budoucnu ještě z prodeje České pošty, ČSA, Lesů České republiky a Budějovického budvaru, uzavírá deník MfD.

(zdroj: MfD)


Váš názor
Aktuální komentáře
09.04.2026
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m