Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Koruna mírně slábne k euru, dolar se neudržel na 4měsíčním maximu

06.04.2004 10:46
Autor: 

Koruna dnes dopoledne ve srovnání se včerejším závěrečným kurzem mírně slábne na 32,69 Kč za euro. ČNB zveřejnila záznam z březnového jednání bankovní rady, stavební výroba v únoru vzrostla jen o 9,9 %. K americkému dolaru česká měna naopak posiluje na 27,12 Kč/USD, dominantní je v tomto případě eurodolar.

Údaje o nižším než očekávaném růstu stavební výroby neměly na devizový trh vliv. Záznam z jednání bankovní rady ČNB nepřinesl žádné novinky. Charakter měnové politiky se nemění, inflace se vyvíjí v souladu s prognózou. Dopady daňových změn do inflace jsou stále nejisté, největším rizikem jsou inflační očekávání. Panují určité pochyby o ekonomickém růstu České republiky, odhady letošního hospodářského růstu v Německu se postupně snižují, pomalejší je růst u domácích soukromých investic, problémy může působit trh práce a zpomalení přílivu přímých zahraničních investic.

Zmíněné zprávy neposkytují koruně dostatek impulsů, vývoj ve zbytku regionu je smíšený – v potupném posilování pokračuje forint, slovenská koruna nepatrně koriguje včerejší povolební oslabení, padá polský zlotý. Očekáváme, že koruna zůstane v pásmu 32,60 až 33,00 Kč za euro, ekonomické zprávy ale budou během týdne pokračovat, kurz by mohl být volatilní.

Americký dolar včera globálně posiloval a k euru navštívil pásmo pod 1,2000 USD/EUR, tj. dostal se na letošní maximum. Euru příliš nepomohly zvěsti o tom, že byl guvernér ECB Trichet odhodlán minulý čtvrtek snížit sazby, proti ale byli němečtí a holandští členové bankovní rady. Z těchto zpráv lze usuzovat, že ECB možná jen demonstrativně nepodlehla tlakům na redukci sazeb.

Posilování dolaru je ale taženo především optimismem ohledně budoucího vývoje americké ekonomiky, resp. očekáváním zvýšení úrokových sazeb Fedu; negativní faktory, jako je vysoký deficit běžného účtu, jsou potlačeny. Další vývoj na eurodolaru bude záviset na potvrzení zlepšení trhu práce v USA a komentářích Fedu k sazbám. Aktuální kurz činí 1,2058 USD/EUR, dolar tak koriguje včerejší 1% růst, technicky v překoupeném pásmu.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data