Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Při aukci 15letých státních dluhopisů se minulý týden výnos vyšplhal až na 5 %

Při aukci 15letých státních dluhopisů se minulý týden výnos vyšplhal až na 5 %

06.04.2004 9:07
Autor: 

Nejvýznamnější událostí minulého týdne na českém dluhopisovém trhu byla aukce 15-letých státních dluhopisů SD 4,60/2018 v objemu 6 mld korun. Zájem investorů dosáhl 10,07 mld Kč, takže aukce byla 1,7x přeupsána. Výnos se dostal přes očekávání trhu nad 5% a rozdíl mezi minimálním a maximálním výnosem byl 6 bps. Toto široké rozpětí výnosů naznačuje, že poptávka byla rozdrobena mezi více investorů. Výsledek aukce zřejmě ovlivnila malá likvidita patnáctiletých úrokových swapů, pro investory je za takových podmínek obtížnější provádět asset swap, tj. využívat pozitivní spread mezi výnosem dluhopisu a příslušného úrokového swapu. Trh reagoval na vyšší výnos v aukci zvýšeným zájmem o tyto dluhopisy.

Zbytek týdne ovlivnil vývoj německých Bundů a jejich reakce na rozhodnutí ECB o sazbách a na údaje z amerického trhu práce. Rozhodnutí ECB ponechat úrokové sazby na stávající úrovni se odrazilo v prudkém poklesu cen bundů i českých dluhopisů. Prodejní zájem se projevoval na delším konci, což se odrazilo v poklesu cen. Páteční údaj o počtu nově vytvořených pracovních míst v USA prohloubil pokles cen i českých dluhopisů.

Ministr financí Sobotka dal zelenou emisi 10-letých dluhopisů v eurech. Emise bude mít objem 1 mld eur a počítá se s ní v červnu. Emisi dříve odmítala ČNB, která se obávala posílení koruny.

ČSOB Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2026
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  
13:41Patria jako první zahajuje pokrývání CSG: Silné fundamenty se střetávají s férově oceněnou realitou  
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby
12:05GameStop roku 2026? Stříbro se obchoduje jako meme akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách