Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Inflace v únoru? Sezónní slevy i zdražování a čekání na dopad spotřebních daní

    Inflace v únoru? Sezónní slevy i zdražování a čekání na dopad spotřebních daní

    05.03.2004 11:56
    Autor: 

    V únoru se patrně nejvýrazněji měnily ceny oblečení, rekreačních pobytů a částečně se dostavil opožděný efekt vyšších spotřebních daní u alkoholu. Po pětiměsíčním rychlém růstu cen potravin, by si v únoru měli spotřebitelé vydechnout. Podle našich projekcí by se měl index spotřebitelských cen v únoru zvýšit o 0,2 %. Meziroční inflace by měla setrvat na 2,3 %.

    Indexem spotřebitelských cen v únoru zřejmě nejvíce hýbaly sezónní faktory. Zatímco v únoru pokračující výprodeje oblečení stlačily ceny dolů zhruba o procento v této části spotřebního koše, ceny rekreačních pobytů se v podobném rozsahu naopak zvýšily. Váha obou položek ve spotřebním koši je podobná a dopady na celkový cenový index by se tak měly téměř kompenzovat.

    Výrazný prostor pro růst cen zůstal u lihovin a tabáku. Od ledna sice platí vyšší sazby spotřebních daní, jenže ze skladů jsou stále vyprodávány staré zásoby, jichž se nové sazby netýkají. Tabák tak v lednu nezdražil ani o desetinu procenta, alkoholické nápoje pouze o 1,2 %, čemuž navíc pomohlo i mírné zdražení vína, jehož se vyšší spotřební daň netýká. Prostor pro zdražení lihovin zůstal v lednu nevyčerpán, a proto zdražovaly lihoviny patrně i v únoru. U tabákových výrobků se nejspíše ceny měnily i v únoru minimálně. Hlavní dopad zvýšení spotřební daně u tabáku očekáváme až v březnu.

    Největší hybatel inflace v posledních měsících, potraviny, mívají v únoru svůj příznivý měsíc. Hlavní nápor sezónního zdražování ovoce a zeleniny již máme za sebou. Některé druhy ovoce a zeleniny dokonce zlevnily. Zlevnily všechny druhy masa, jež má v české kuchyni a spotřebním koši poměrně velkou váhu (5 %). Zdražilo mléko a opět mouka. Nicméně ceny pečiva se vyvíjely diferencovaně. Chléb zdražil, rohlíky zlevnily. Celkem se ceny potravin změnily minimálně. Až do května, kdy se napříč spotřebním košem prožene daňová bouře, by se měla cenová hladina měnit jen pozvolna. Ve vzduchu stále visí otázka regulovaného nájemného, jehož změny by také nechaly citelnou stopu v inflaci. Prozatím očekáváme, že na konci letošního roku se bude meziroční inflace pohybovat kolem 3,3 %.

    David Marek, Patria Online


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data