Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar pokračuje v prudkém růstu k euru, koruna padá na 27,07 Kč/USD

Dolar pokračuje v prudkém růstu k euru, koruna padá na 27,07 Kč/USD

03.03.2004 11:22
Autor: 

Zatímco americký dolar slaví úspěchy v boji s eurem, koruna pokračuje i uprostřed týdne v oslabování. Kurz koruny se dopoledne „ustálil“ na 32,90 Kč za euro (viděli jsme ale i 32,97 Kč/EUR) a k americkému dolaru propadá na 27,07 Kč/USD, a je tak v podstatě k USD o jednu korunu slabší než na začátku týdne.

Včerejší více než 1% propad koruny k euru mají na svědomí zahraniční hráči, kteří spustili vlnu výprodejů české měny nezávisle na vývoji ve zbytku regionu. Důvody těchto prodejů jsou nám v podstatě neznámé, mohou souviset s přípravou na emisi státních eurobondů nebo se spekulacemi na příliv investic, nezdá se ale, že by investoři vyměňovali korunu za jiné, výnosově atraktivnější měny v regionu. Slovenská koruna totiž navzdory rozhodnutí Hyundai oslabuje na 40,60 SKK/EUR, mírně ztrácí forint, zlotý k euru stagnuje. Kurz Kč/USD je potom pod dvojnásobným tlakem – kromě pádu Kč/EUR jej dolů posílá i vývoj eurodolaru.

Znovu se ukázalo, že velké zahraniční banky mají dominantní slovo při utváření kurzu české měny. V této souvislosti je vhodné připomenout, že v horizontu jednoho roku jdou oficiální predikce kurzu koruny v podání zahraničních analytiků až k 34,00 Kč za euro, zatímco my a většina domácích stratégů očekává posílení až k 31,00 Kč/EUR.

Včera jsme zaznamenali velmi prudký růst dolaru ke všem hlavním měnám, euro dokonce zažilo na denní bázi největší propad od data svého uvedení na trh – pokud vezmeme extrémy za posledních 26 hodin propadla měna k dolaru o 2,3 % (z 1,2445 na 1,2150 USD/EUR). Hlavní důvody tohoto pohybu jsou pravděpodobně technické – proražení úrovně 1,2330 USD/EUR dokončilo nepravidelnou formaci „double top“ a spustilo řadu silných stop-loss pokynů (souvisejících s tím, jak se v posledních týdnech živě debatovalo o možném propadu dolaru až na 1,40 USD/EUR).

V tomto okamžiku se eurodolarový pár pohybuje kolem úrovně 1,2155 USD/EUR, a dolar tak zůstává u téměř 3měsíčního maxima k euru. Alan Greenspan včera řekl, že vývoj kurzu pomůže snižovat deficit vnější bilance USA. Zároveň indikoval, že by byl nyní racionální spíše pokles USD k asijským měnám, než k euru. Japonský ministr financí Tanigaki však trh dnes ráno ubezpečil, že se nic nemění na intervenční politice jeho země.

Technicky je nyní dolar v překoupeném teritoriu, nicméně zatím nepřichází žádná korekce včerejšího prudkého růstu. Nejbližší důležitou událostí je zítřejší jednání ECB o úrokových sazbách a páteční zpráva o nezaměstnanosti v USA. Eurodolarový trh pravděpodobně zůstane i nadále značně volatelní, dolar může oslabit stejně rychle jako nyní posílil.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
  • Snažíme se brzdit pád koruny
    03.03.2004 13:30

    Kvůli silnému tlaku jsme včera v centrální bance vyprodali 90 procent našich dolarových rezerv, takže nám držte palce, ať tlak na korunu ještě dnes skončí. Je velmi nepravděpodobné, že bychom byli donuceni vyprodat i zbytek rezerv, ale kdyby se to náhodou stalo, kurs USD/CZK bude do týdne kolem 60 Kč za dolar.
    Luboš M.
    • USD/CZK
      05.03.2004 22:00

      Dolar se spíše bude mít dlouhodobě problém udržet nad 26 za CZK. Tomu co píšete není možno moc věřit, ale třeba nám prozradíte nějaká fakta?
      J.Baltazar
    • sdsd
      03.03.2004 19:41

      Ty jsi ale ... Kdes na to prisel?Jdi si hrat na dulezitxho nekam jinam chytraku...
      XXX
    • Pane, nevim odkud jste spadl naznak
      03.03.2004 13:50

      Vy jste se asi uplne zblaznil. Za prve je velmi nepravdepodobne, ze by CNB intervenovala, nebot se oslabeni koruny snazi docilit a za druhe jsme spise fixovani na euro a pochybuji, ze do tydne bude stat dolar 2 eura. A kdyby prece, nase ekonomika zkolabuje diky rope zhruba do mesice.
      Bubla
Aktuální komentáře
23.11.2025
10:06Víkendář: EU propadla regulačnímu šílenství, zanedbává prosté fungování volného trhu
22.11.2025
10:10Víkendář: EU se zabývá příliš mnoha věcmi, to podstatné jí uniká
21.11.2025
17:54Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data