Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podpoří celoroční výsledky další růst akcií ČEZ?

Podpoří celoroční výsledky další růst akcií ČEZ?

26.2.2004 13:42
Autor: 

Nekonsolidované CAS výsledky ČEZu za rok 2003, které budou zveřejněny zítra v 9 hodin, odrážejí výsledky společnosti z produkce elektřiny (konsolidované výsledky, které zahrnují i hospodaření vlastněných distribučních společností, mají být zveřejněny v květnu).

Tržby za rok 2003 by měly být vyšší než v roce 2002 - předpokládáme, že vyšší domácí objemové prodeje a exporty (a vyšší exportní ceny) budou pouze částečně negativně kompenzovány poklesem domácích velkoobchodních cen elektřiny v důsledku pokračující liberalizace. Vyšší nominální tržby se přímo odrazí v nárůstu EBITDA a EBIT .
Finanční výsledky a čistý zisk pak budou výrazně ovlivněny ziskem z prodeje 66% podílu v ČEPS státu a daní z tohoto zisku.

Následující graf ukazuje historický vývoj čtvrtletních tržeb, objemových prodejů a EBITDA ČEZ:


Zdroj: ČEZ, Patria Finance

Krátkodobý a střednědobý výhled pro ČEZ je převážně pozitivní - posílená pozice na domácím trhu, silné exporty (navzdory exportním bariérám je ČEZ po EdF druhým největším vývozcem elektřiny v Evropě), rostoucí ceny elektřiny v Německu, které se odrážejí jak ve vývoji exportních, tak i v domácích cenách elektřiny. Navíc je ČEZ nyní ve spodní části svého investičního cyklu, což dále zvyšuje jeho FCF. Je to dlouhodobější výhled, kterým by investoři mohli být znepokojeni. Jde např. o faktory, jako jsou poměr ROIC/WACC - hlavně v souvislosti s rozsáhlými plánovanými investicemi, a pokračující státní vlastnictví, které může přinášet jiné než hodnotu firmy maximalizující kroky.

Jitka Oppitzová, Patria Finance


Váš názor
 • Opravdu to státní vlastnictví vníma trh v Evropě tak negativně?
  26.2.2004 17:02

  Nechce se mi zdát, že společnosti jako E.ON, ENEL či RWE jsou investory z Evropy tak podceňovány pro významný podíl státních (zemských či komunálních) vlatníků. To je opravdu z Vaší hlavy nebo to jen opisujete od toho nešťastníka Soustružníka? Chudák by teď na základě své předchozí analýzy (nová čísla zatím nejsou známa, kromě výroby a exportu za celý rok nebo snad v Patrii ano?) měl vydat doporučení strong sell, když to tak skočilo nad jím správně spočítaný fundament.
 • patria a jejich cilovky :-))))))
  26.2.2004 14:31

  mel jsem za to,ze CEZu se odborne venuje pan Soustruznik,jenze se svymi znalostmi prohral na cele čáře s cezovymfanatikem. ze by ho Patria vymenila za cezovyhofanatika :-)) jenze od koho ted budu dostavat fundovane zpravy a informace :-((( Soustruznika nechci a tuto dámu neznam.
  ppetr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data