Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technologie byly v minulém týdnu vítězem evropských trhů ... Nokia vedla !

Technologie byly v minulém týdnu vítězem evropských trhů ... Nokia vedla !

12.01.2004 12:02
Autor: 

Evropské trhy byly minulý týden taženy vzhůru především akciemi technologických firem - důvodem je očekávání růstu poptávky po výrobcích firem z oblasti bezdrátové telefonie a mobilního přenosu dat. Naopak defenzivní firmy z oblasti petrochemie trhům sílu ubíraly - na konci minulého týdne totiž konsorcium Royal Dutch/Shell Group snížilo odhady prokázaných zdrojů ropy a zemního plynu o 20%.

Pan-evropský index DJ STOXX50 přesto za posledních 5 obchodních dní posílil o 0,2% a zaznamenal tak sedmý týdenní růst po sobě. Širší index DJ STOXX600 přidal 0,6% a index Euro STOXX50 poskočil o 0,1%.

Vítězem v rámci technologií byla spolehlivě finská Nokia Oyj. Ta minulý týden poskočila o 17% a končila obchodování na hladině EUR 16,15. Firma ve čtvrtek v rámci svého setkání s analytiky oznámila, že tržby a zisky za poslední čtvrtletí minulého roku výrazně předčily interní odhady firmy s tím, jak se zvýšila poptávka po infrastruktuře a mobilních telefonech. Tržby podle zástupců firmy dosáhly EUR 8.8 mld. - v podstatě beze změny proti období roku předchozího (firma však očekávala pokles). Zisk na akcii podle všech indikací dosáhl bez započtení jednorázových nákladů cca 0,28-0,29 euro, zatímco firma pracovala s odhadem EUR 0,21-0,23. Ani ostatní konkurenti v rámci sektoru díky těmto zprávám nepřišli zkrátka - Ericsson posílil o 19% a francouzský Alcatel S.A přidal 17%. Deutsche Bank změnila u obou společností cílové ceny, resp. investiční rating - u Ericsson se toto mění na "Hold" z předchozího "Sell", u Alcatel se cílová cena zvyšuje na EUR11.6.

Z ostatních firem jistě stály za pozornost:

* Vodafone Plc - akcie posílila o 6.1% na hladinu 148.25. Firma dostala ze strany investiční banky Goldman Sachs zvýšené doporučení na "Outperform" proti předchozímu "In-line".

* British Airways Plc - největší evropská letecká společnost přidala 20% na cenu 274.75p. Firma ve čtvrtek oznámila, že přepravní údaje se za prosinec vylepšily již osmý měsíc po sobě s tím, jak pasažéři znovu začali létat mezi Velkou Británií a Spojenými státy, resp. Asií.

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2026
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m