Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Rizikem inflační prognózy ČNB je také slabá koruna!

17.12.2003 15:49
Autor: 

komentář doplněn
Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. V doprovodném komentáři centrální banka píše, že hlavními riziky její inflační prognózy je vyšší růst spotřeby domácností, volatilní ceny energií (vyšší ceny ropy) a slabá koruna jak proti euru, tak vs. dolar.

Na tiskové konferenci uvedl viceguvernér ČNB Oldřich Dědek, že bankovní rada dnes hlasovala pouze o ponechání sazeb na současné úrovni (2T Repo na 2,0%), o jejich snížení se tedy vůbec nediskutovalo. Dědek naznačil, že současná ekonomická situace nahrává stabilitě úrokových sazeb. Ekonomika se pohybuje v nízkoinflačním prostředí, rizika prognózy jsou mírně proinflační, nicméně podobná jako v listopadu. Ceny narušují zejména administrativní vlivy, řekl Dědek.


Váš názor
  • Vyšší ceny ropy?
    19.12.2003 15:43

    Vyšší ceny ropy? - teď, když je kurz CZK vůči USD téměř na nejnižší úrovni v poslední historii? - a ropa se prodává v USD, ne?
    Petr M
  • hlavní rizika
    17.12.2003 20:11

    - vládní dluh - dluh domácností /žítí na dluh/ - nízká inflace držená větší nekvalitou zboží a podnikání s trvale klesající přidanou hodnotou - slabá ČNB nebrzdí ale podporuje tvorbu dluhu dlouhodobě nízkou úrokovou sazbou
    Ivan
  • slabá CZK?
    17.12.2003 15:59

    slabá koruna? tomu nerozumím. Vždyť je naopak velmi silná jak proti euru tak i vzhledem k dolaru, nebo ne? Tak kde a kdy ti pánové vidí oslabení. Myslím si, že ani do 1 roku neklesne pod 33,50CZK za EUR
    Radim
    • jak merit silu CZK
      05.01.2004 14:32

      Napriklad porovnanim s paritou kupni sily je zrejme, ze ceska koruna je silne podhodnocena a ze ani kurs 20-25 CZK za euro by nepredstavoval nikterak silnou korunu. Se 32.50 za euro je tim padem slaba jak dvakrat precezeny caj.
      Lamminger
      • Parita kupní síly
        05.01.2004 16:40

        Parita kupní síly má z hledisku kursu takřka nulovou vypovídací hodnotu (podobně jako známy Big Mac index, který platí pouze pro svět složený z hamburgerů). Parita kupní síly se liší nejen v zemích EU, ale dokonce i uvnitř CZ - město od města. Přesto pražská koruna vůči teplické neposílí. Překvapuje mne, že se vždy najde někdo, ochotný tyto nesmysly opakovat.
        Dummy
Aktuální komentáře
18.09.2025
11:42Závod mezi Novo Nordiskem a Eli Lilly o nejúčinnější pilulku proti obezitě nabírá na intenzitě
10:56Rohlik Group zvýšil hrubý zisk o 38 procent, provozní ztráta klesla na 1,54 mld. Kč
10:07Reakce na Fed byla negativní, ale trhy zřejmě ztráty rychle setřesou  
9:03Rozbřesk: Asertivní Fed bránící svoji nezávislost USD prospěl, viceguvernér ČNB Frait nevidí důvod snižovat sazby
8:35Trhy po snížení sazeb Fedu zamíří výše. Jaké výsledky ukázala COLT CZ Group?  
8:16Jakub Blaha ke COLT CZ Group po 2Q25: Slabší výkon palných zbraní kompenzován silnou muniční divizí a strategickou expanzí do energetických výbušnin  
7:45COLT CZ Group zvýšila zisk o polovinu a potvrzuje výhled. "Zásadní kroky posouvají skupinu na novou úroveň," říká Jan Drahota
17.09.2025
22:01Fed snížil sazby, trhy ale reagovaly vlažně  
22:00Komentář Jana Čermáka: Fed doručil jestřábí redukci sazeb
20:15Fed snížil sazby. Letos ještě dvakrát? Výnos dluhopisů klesá, eurodolar nad 1,1900, Wall Street v klidu
17:19Vysílá zlato klasický signál strachu?
17:19Co se očekává od výsledků Coltu?  
16:35Alibaba těží z domácího růstu AI sektoru, zatímco čínský regulátor omezuje Nvidii
15:00Traders Talk: Fed, zlato i čínské akcie. Kde hledat příležitosti?
13:57WTO: AI by mohla výrazně podpořit obchod, přináší však také rizika
13:23Švédská Verisure plánuje největší evropské IPO za poslední roky, vybrat chce přes 3 miliardy eur
11:22Stopka pro Nvidii. Čína zakázala svým společnostem nakupovat její čipy
11:07Před Fedem je na trzích klid. Co večer sledovat především?  
10:37Comeback čínského techu: společnosti těží z důvěry v AI
10:34Evropské firmy se chystají na další výpadky dodávek kovů vzácných zemin z Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.