Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Výnosy domácích dluhopisů mírně vzrostly

    Výnosy domácích dluhopisů mírně vzrostly

    09.12.2003 11:23
    Autor: 

    Hlavní a velmi překvapivá událost na českém dluhopisovém trhu se odehrála uplynulou středu, kdy stát zamítl všechny nabídky v aukci patnáctiletých dluhopisů SD4,6/18 v objemu 14 mld.CZK.

    Investoři požadovali cenné papíry za 15,6 mld. Náměstek ministra financí E. Janota k tomu uvedl, že požadovaný výnos byl nepřijatelně vysoký (až 5,60%) a ministerstvo nyní nutně nepotřebovalo aukci upsat, neboť stání rozpočet by měl letos skončit s nižším schodkem, než se původně předpokládalo. Domníváme se, si ministerstvo financí tímto krokem může vytvářet prostor pro emisi eurobondů v příštím roce.

    Výnosy na delším konci křivky v reakci na zrušenou aukci okamžitě klesly a aktivita na trhu se zvýšila. Spread mezi SD4,6/18 a patnáctiletým swapem se zúžil. Snížil se i spread mezi desetiletým dluhopisem a odpovídajícím Bundem. V závěru dne se situace uklidnila a ve dnech následujících se obchodování vrátilo k normálu. Výnosy ve výsledku mírně vzrostly téměř po celé délce křivky, s výjimkou dluhopisu SD4,6/18. Vliv zahraničí tentokrát zůstal v spíše ve stínu domácích událostí.

    Tento týden je sice bohatý na domácí události, jejich dopad na tuzemské dluhopisy bude však opět zřejmě minimální.

    ČSOB, Investiční výzkum

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa