Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Povedou zítřejší výsledky Erste Bank k dalšímu růstu akcie nebo ke korekci?

Povedou zítřejší výsledky Erste Bank k dalšímu růstu akcie nebo ke korekci?

12.11.2003 18:30
Autor: 

Erste Bank zveřejní své konsolidované výsledky za 9M 2003 podle IFRS zítra ráno v 8:00. Čistý zisk by měl meziročně vzrůst především díky větší expozici banky vůči České spořitelně, kde Erste vlastní 98 % (Erste koupila dodatečný 43% podíl v ČS v srpnu 2002). Výsledky budou také odrážet lepší výsledky banky na rakouském trhu a Slovenské spořitelny (SLSP), kterou Erste vlastní ze 70 %.

Provozní výnosy by měly ve třetím čtvrtletí potvrdit překonání stagnace z období Q2 2002-Q1 2003. Čistá úroková marže ČS bude ale ovlivněna nízkými úrokovými sazbami v ČR a úrokové výnosy ČS budou v Q3 stagnovat. Ostatní hlavní dceřiné společnosti v středoevropském regionu (SE) pravděpodobně vykáží dynamický růst výnosů. Kontrola provozních nákladů Erste by měla být hlavním zdrojem meziročního růstu provozního zisku. Poměr provozních nákladů a výnosů (po vyloučení ostatních provozních výsledků) klesne podle našich projekcí na 65,3 % z 68,3 % před rokem.

Na konsolidované bázi nebude stačit rozpouštění opravných položek k úvěrům v ČS a jejich poměrně nízká tvorba v některých dalších dceřiných společnostech v SE vykompenzovat vysokou tvorbu opravných položek k úvěrům na rakouském trhu během 9M 2003.

Zdroj: Patria Finance, Erste Bank

V současné době neposkytuje středoevropský region rakouské Erste Bank prakticky žádnou možnost pro další akvizici (kromě možného dokoupení státního podílu ve Slovenské spořitelně), růstový potenciál banky podnícený akvizicemi se tak v brzké budoucnosti vyčerpá. Banka se zaměří na restrukturalizaci nedávno realizovaných akvizicí a na zvýšení své provozní efektivnosti na rakouském trhu.

Nedávno zveřejněný plán Erste zvýšit letošní čistý zisk minimálně o 25 % (což by odpovídalo 319 mil. EUR) je zhruba v souladu s naším odhadem. Na druhou stranu stále považujeme finanční cíle banky pro rok 2005 za značně ambiciózní (ROE 15 %, poměr nákladů a výnosů 60-62 %, čistý zisk 500 mil. EUR).

Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války
9:49MSCI povýší Řecko zpět do indexu vyspělých trhů. Analytici čekají smíšené dopady na investory
9:44Vládní dluh se nafoukl nad rámec potřeb deficitu, vyšší výdaje zatěžují kondici veřejných financí
8:57Trump chce konec války do tří týdnů, futures letí nahoru. Optimismus mírní Lagardeová, která varuje před dlouhodobými dopady  
8:56Rozbřesk: Polská vláda nechce dopustit vyšší ceny benzínu, a tak obětuje rozpočet
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu