Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské ochranné známky již za rok získají celosvětovou ochranu

Evropské ochranné známky již za rok získají celosvětovou ochranu

7.11.2003 12:22
Autor: 

Od 1. října 2004 bude moci každá osoba získat takřka celosvětovou ochranu pro svoji ochrannou známku, i když ji bude mít zaregistrovanou „jen“ jako komunitární ochrannou známku dle příslušných právních předpisů EU. Komunitární ochranná známka je ochranná známka, která je na základě jediné přihlášky podané u Úřadu pro harmonizaci vnitřního trhu („OHIM“), tedy orgánu spravujícího komunitární ochranné známky, chráněna ve všech členských státech ES. Tato ochrana se pak samozřejmě automaticky rozšiřuje s přistoupením nových členských států i na území těchto států.

Evropské společenství („ES“) se totiž jako první mezinárodní organizace rozhodlo přistoupit k tzv. Madridskému systému ochranných známek existujícímu již od roku 1891. Tento systém známkové spolupráce umožňuje prostřednictvím jediné přihlášky vyplněné v jediném jazyce u jediného úřadu a zaplacením jediného poplatku v jediné měně (švýcarský frank) dosáhnout zápisu až v 61 státech celého světa najednou. Komunitární ochranná známka doposud nebyla součástí tohoto systému mj. proto, že do roku 1989 neexistovala možnost členství pro mezinárodní organizace, resp. tento systém byl přístupný pouze pro jednotlivé státy.

Nyní se situace změní. Majitel komunitární ochranné známky bude moci požadovat ochranu své známky v kterémkoliv členském státě tohoto systému na základě mezinárodní přihlášky, kterou podá u OHIM. OHIM následně postoupí přihlášku Světové organizaci duševního vlastnictví („WIPO“), která spravuje Madridský systém. Pokud některý ze států Madridského systému nepodá ve lhůtě 12 resp. 18 měsíců námitky, dojde k zápisu ochranné známky v požadovaných státech, případně také v celém ES, ke dni podání přihlášky. Stejně tak např. majitel americké ochranné známky může dosáhnout její ochrany v celém ES tím, že požádá o její ochranu ve formě komunitární známky. Může se ale stát, že zápis komunitární známky bude zamítnut pro námitky některého členského státu ES. Potom má majitel dané americké ochranné známky možnost změnit přihlášku komunitární známky v přihlášku k národní ochraně v těch členských státech ES, které námitky proti navrhované komunitární známce nevznesly. V takovém případě navíc nepřijde o právo přednosti, pokud je měl k datu podání mezinárodní přihlášky komunitární ochranné známky.

Uvedeným přistoupením ES k Madridskému systému tedy dojde k významnému propojení dvou systémů ochranných známek, které by mělo usnadnit život zejména těm výrobcům a obchodníkům, kteří chtějí kvalitu své činnosti garantovat zákazníkům mimo jiné prostřednictvím své ochranné známky. Administrativní zjednodušení, které přistoupení ES k Madriskému systému poskytuje, bude navíc vítaným příspěvkem zejména pro expanzivní střední a malý podnikatelský stav, který se administrativním souvislostem svého podnikání touží věnovat co nejméně.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data