Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dnes naposledy - desetníky a dvacetníky končí

Dnes naposledy - desetníky a dvacetníky končí

31.10.2003 14:43
Autor: 

Dnes máte poslední možnost při placení v obchodě, trafice či u benzínky bez obav vytáhnout z peněženky deseti- a dvacetihaléřové mince. Desetníky a dvacetníky nás opouští deset let poté, co se objevily. Od zítřka s nimi musíte do banky nebo je můžete darovat na dobročinné účely. Výjimkou je několik obchodů, které je budou přijímat i nadále. Porušují tím sice vyhlášku České národní banky č. 79/2003 Sb, problémy s úřady jím ale patrně nehrozí.

Ekonomy zajímá v souvislosti se zrušením drobných mincí, zda tento krok ovlivní vývoj cenové hladiny. Odhady komplikuje možnost ponechání cen končících jinak než na padesát haléřů či celé koruny. Je pravděpodobné, že časem z cenovek v ČR takové ceny zmizí. Možnost zaokrouhlování ceny celého nákupu tento proces pouze zbrzdí a rozloží v čase. Rychlost přizpůsobení cen bude patrně velmi různá. Zatímco v supermarketech a hypermarkatech půjde o pozvolný proces, v prodejnách, kde lidé často nakupují pouze jednu věc (například trafiky) lze očekávat, že budou zaokrouhlovány ceny jednotlivého zboží v podstatě okamžitě. Dopad zrušení drobných mincí na cenovou hladinu tak může být v jednotlivých částech spotřebního koše velmi diferencovaný. K zaokrouhlení cen navíc již mohlo dojít v předchozích týdnech a měsících. O zrušení desetníků a dvacetníků se mluví již od listopadu loňského roku. Velikost procentní změny v důsledku zaokrouhlení ceny bude samozřejmě záviset také na výši ceny. Zaokrouhlení ceny balíčku žvýkaček z 9,80 Kč na 10 Kč představuje zdražení zhruba o 2%. Zvýšení ceny krabičky zápalek z 1,30 Kč na 1,50 Kč by znamenalo 15procentní inflaci. ČNB odhaduje celkový dopad zrušení desetníků a dvacetníků na cenovou hladinu měřenou indexem spotřebitelských cen maximálně na 0,3% za předpokladu, že nahoru bude zaokrouhlena polovina upravovaných cen. Pokud by byly zaokrouhleny nahoru všechny ceny, zvýšila by se inflace o 0,5 až 0,6 procentního bodu (viz následující tabulka).


Zdroj: Zpráva o inflaci – červenec 2003, ČNB

Á propos, nechali jste si pár desetníků na mariáš? Dvě sedmy nebo durcha bych v korunovém mariáši platit nechtěl.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.12.2025
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data