Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: s přijetím eura již v roce 2007 nelze počítat

ČNB: s přijetím eura již v roce 2007 nelze počítat

15.09.2003 16:43
Autor: 

ČR nepřijme kvůli vysokých schodkům veřejných financí euro v nejbližším možném termínu, tj. v roce 2007. ČNB v dokumentu, který dnes poskytla novinářům, doporučuje přijmout euro až tehdy, když na to bude ekonomika připravena. Centrální banka přitom zatím žádné konkrétní datum neuvedla.

Ve většině oblastí se ČR podle ČNB přibližuje Maastrichtským limitům, výjimkou jsou právě veřejné rozpočty. Ty by bylo ale potřeba ozdravit i bez ohledu na vstup do eurozóny, tvrdí materiál ČNB. Vládní fiskální reforma by měla umožnit, aby ČR mohla přijmout euro v letech 2009 až 2010.

"Dlouhodobě a konzistentně říkáme, že reforma tak, jak je připravena a schvalována, je dolní hranicí, a že určitě by mohla být ambicióznější," uvedl pro ČTK člen bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek.

Materiál ČNB, který shrnuje strategii přistoupení ČR k euru, bude projednávat vláda 30. září. Názory do něj přidají ministerstvo financí a průmyslu. Výsledkem by měl být společný názor vlády a ČNB na to, kdy by měla země přijmout euro.

(zdroj: ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2026
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba