Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po Maďarsku přichází výprodeje v Polsku a na Slovensku … koruna se drží na 31,47 Kč za euro

Po Maďarsku přichází výprodeje v Polsku a na Slovensku … koruna se drží na 31,47 Kč za euro

23.06.2003 17:43
Autor: 

Koruna zůstala díky zahraničnímu obchodu kolem 31,47 Kč za euro, i když situace na okolních devizových trzích nebyla tak růžová, jak se v úvodu dnešního dne zdálo. K americkému dolaru koruna pokračuje ve strmém propadu na 27,30 Kč/USD tak, jak roste hodnota dolaru v eurech.

Nad očekávání dobré výsledky českého zahraničního obchodu za květen se staly nečekanou vzpruhou devizového trhu, přestože jejich důvěryhodnost je stále otřásána "technickými" problémy ČSÚ. Na konečné schválení návrhu rozpočtové reformy vládou koruna bezprostředně vůbec nereagovala. Naopak negativní impuls přišel, jak jinak, ze zahraničí. Zlotý propadl po snížení ratingového výhledu Polska agenturou S&P o 1,2% a končí na 4,46 PZL/EUR, ještě předtím výrazně oslabila slovenská koruna - až na 41,90 SKK za euro. Forint se potom udržel na silnější úrovni 259,7 HUF/EUR, a to jen proto, že NBH ponechala sazby na relativně velmi vysoké úrovni 9,5%. Nový člen bankovní rady maďarské centrální banky poprvé otevřeně kritizoval NBH za nedávnou devalvaci centrální parity forintu.

A tak koruna z regionálního "marastu" vyšla opět relativně dobře. Také vývoj v dalších dnech bude záviset na zahraničí a na středečním jednání bankovní rady ČNB. Rizikem je další vývoj kolem reformy - konkrétní návrhy ministrů na "utahování opasků" a projednávání návrhů ve sněmovně. Vzhledem k tomu, že česká měna dnes zisky po velmi příznivém makroekonomickém údaji neudržela, nelze ani v dalších dnech očekávat, že si k euru samovolně výrazně polepší, i když to je podle nás pravděpodobnější scénář.

Dolar dnes odpoledne ještě prohloubil měsíční maximum k euru na 1,1508 USD/EUR. Sentiment je stále z pohledu eura negativní, investoři si začínají uvědomovat, že americká ekonomika je na tom o poznání lépe než evropská. Také proto se spekuluje, že Fed ve středu sníží sazby jen o 25 bps a nerozšíří tak příliš úrokový diferenciál mezi USA a EMU. Ani dnešní komentáře evropských činitelů nebyly euru nakloněny - výsledkem je současný kurz 1,1530 USD/EUR.

Radim Krejčí


Váš názor
 • co to ?
  24.06.2003 8:11

  >nelze očekávat něco, i když to je podle nás pravděpodobnější scénář< tohle bych opravdu potreboval vysvětlit
  emilk
  • Vysvětlení + oprava
   24.06.2003 8:21

   Vysvětlení + oprava: "v dalších dnech neočekáváme, že si koruna výrazně polepší, i když to je podle nás střednědobě pravděpodobnější scénář". Omlouvám se za špatnou formulaci a výpadek slova "střednědobě".
   Radim Krejčí
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data