Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavní evropské indexy zaznamenaly největší růst za posledních 8 týdnů

Hlavní evropské indexy zaznamenaly největší růst za posledních 8 týdnů

02.06.2003 12:36
Autor: 

Jak hlavní pan-evropské, tak lokální akciové indexy zaznamenaly minulý týden největší růst za poslední dva měsíce. To vše především díky společnostem, které mají čilé obchodní styky se Spojenými státy, vzhledem k indikacím, že americká ekonomika nejpíše akceleruje rychleji než ta evropská.

Index DJ STOXX50 posílil za minulý týden o 2.7% což představuje největší nárust od týdne končícího 5. dubnem, kdy index poskočil o 3.6%. Širší index DJ STOXX600 přidal za posledních pět obchodních dní 2.8%, a meziměsíční změna tak dosáhla 0.9%. Lokální indexy na tom byly velmi podobně - DAX30 +5.7%, CAC40 +3.3% a FTSE100 +1.7%.

Jak již bylo zmíněno, pozornost investorů se upřela k titulům, které by mohly nejvíce profitovat z možné akcelerace americké ekonomiky, resp. z rychlejší akcelerace v porovnání s Evropou. Tato domněnka byla potvrzena v pátek, kdy sada makroekonomických údajů investory příjemně překvapila - především Chicago Purchasing Manager Index poskočil na hodnotu 52.2 bodu z 47.6 v dubnu. Hodnota nad 50 bodů naznačuje ekonomické oživení.

Proto se také dařilo firmám, které generují velkou část svých tržeb ve Spojených státech. Holandský Aegon, který je z 60% svého zisku závislý na U.S., posílil o 9.6% na EUR8.03. Volkswagen AG - největší evropská automobilka - posílila o 2% na cenu EUR30.71. Firma generuje ve Spojených státech cca 20% svých tržeb. Siemens AG přidal 4.2% na cenu EUR40.30. Tato firma v U.S. generuje více jak čtvrtinu svých tržeb a zaměstnává tam 75,000 lidí.

Akcie Deutsche Bank minulý týden posílily o 7.1% na úroveň EUR49.8. Banka se rozhodla posílit divizi obchodování s komoditami poté, co gigianti jako Enron zmizeli z trhu. Podle jejich slov "je pravý čas, aby firma s kreditním ratingem a bilanční sumou jako Deutsche Bank vstoupila aktivněji na trh".

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia
16:44EK navrhla nová opatření na posílení kapacit v oblasti čipů i AI v Evropě
16:18ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
15:41Sazby mohou růst a zároveň se může zlepšovat celkové prostředí pro akcie
14:02Goldmani ukázali své akciové favority na červen. Očekávají, že vystřelí o desítky procent  
12:22Bitcoin čelí odlivům. Investoři přesouvají peníze do AI  
12:07CSG získal kontrakty za desítky milionů eur na dodávky zapalovačů munice
11:28Zatímco Írán obnovuje útoky, Trump znovu šermuje cly a čekají nás zajímavé výsledky  
10:05SpaceX: rekordní IPO za 75 miliard dolarů po 135 dolarech za kus
9:36OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, Česko má růst o 1,9 %
8:52Rozbřesk: ECB signalizačně zvýší úrokové sazby
8:47Trumpova cla znovu na scéně, IPO má SpaceX přinést 75 miliard dolarů, Evropa otevře poklesem  
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách