Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pesimismus na ministerstvu financí: odhad růstu české ekonomiky výrazně snížen

Pesimismus na ministerstvu financí: odhad růstu české ekonomiky výrazně snížen

29.4.2003 15:45
Autor: 

V průběhu tohoto týdne by mělo ministerstvo financí zveřejnit pravidelnou aktualizaci svých makroekonomických prognóz. Ministr financí Bohuslav Sobotka ovšem již dnes agentuře Bloomberg sdělil změnu nejdůležitější statistiky: růstu hrubého domácího produktu. Doposud ministerstvo financí předpokládalo, že se HDP letos zvýší o 3,3%, podle ministrových slov bude nová prognóza činit jen 2,0%. Naplňují se tak naše očekávání, že po redukci prognóz globálního hospodářského růstu, a zejména výraznému snížení prognóz pro EU (viz komentář Na vědomost se dává … hospodářské oživení v Evropě se odkládá), přijdou na řadu také revize odhadů vývoje české ekonomiky. Minulý týden již snížila svou prognózu růstu HDP z 2,2 - 3,5 (střed: 2,85%) na 2,3 - 2,9 (střed: 2,6%). Minulý týden změnila svůj odhad růstu české ekonomiky také OECD z 3,3% na 3,0%. Čerstvá je také prognóza ministerstva průmyslu a obchodu: 2,5 - 3,0%. Zmíněné prognózy a odhady ostatních institucí naleznete v následující tabulce:

Přestože jednu ze změn v prognózách ministerstva financí víme již dnes, stále existuje několik dobrých důvodů pozorně si přečíst novou makroekonomickou prognózu této instituce. Analytici ministerstva financí totiž mají nejlepší přístup k informacím potřebným k odhadu vývoje veřejných rozpočtů. Navíc by z odhadu schodků veřejných rozpočtů mělo být patrné, nakolik si ministerstvo financí věří s prosazením fiskální reformy. Důležité budou také prognózy inflace vypracované na ministerstvu financí, neboť tamní prognostici mají patrně nejlepší informace o načasování plánovaných změn sazeb nepřímých daní.

David Marek

Po zveřejnění tohoto komentáře korigoval mluvčí MF Jaroslav Dědič Sobotkova slova a sdělil ČTK, že ministerstvo sníží letošní odhad růstu HDP na +2,3%, nikoliv tedy na +2,0%.


Váš názor
  • Odhady MF
    29.4.2003 16:26

    Práce zaměstnanců MF je odraz schopností ministra Sobotky. Stačí krátký výlet mimo Prahu, pohovořit s lidmi v obchodech a hospodách a hned Vám bude jasné že 3,3% je nesmysl, 2,0% je zbožné přání a revidovaná lež bude koncem roku 1,0%. Skutečnost je kontrakce. Růst je iluzorní: lidé utrácejí v hypermarketech peníze který nemaji za zboží který nepotřebuji a zisky jsou price transferred prič. V návaznosti na článek:Hypotečni trh má výrazný potenciál... budťme rádi že inteligentní Čech nemá rád dluh, až EU zkrachne jako Argentína, tak na tom budeme líp.
    Franta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data