Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Saddám má ještě jednu šanci odzbrojit, pokles cen ropy přes propad spotřebitelské důvěry způsobil růst akcií

Saddám má ještě jednu šanci odzbrojit, pokles cen ropy přes propad spotřebitelské důvěry způsobil růst akcií

26.02.2003 8:35
Autor: 

Pokles cen energií, zejména zastavení růstu ceny ropy, má podle některých stejný účinek na akciové trhy jako snížení úrokových sazeb. V duchu tohoto hesla se pak nesla druhá část včerejší obchodní seance, když její úvod nevypadal pro mnohé příliš příznivě. Největší podíl na počátečním propadu měly údaje o spotřebitelské důvěře, které společně s již několikrát po sobě rozebíranými informacemi o možném datu útoku amerických vojsk, zvyšovaly napětí mezi investory.

Index S&P 500 tak po svém prvopočátečním poklesu o 1,7 procenta nakonec skončil v pozitivním teritoriu a jeho hodnota 838,57 bodů znamenala 0,7 procentní růst. Obdobný výsledek dosáhl na konci obchodování index Dow Jones, když růst o 0,7 procenta posunul index na hodnotu 7909,5 bodů. Největší rotaci o sto osmdesát stupňů pak zaznamenal technologický sektor, když dokázal umazat ztrátu 2,1 procenta a vrátit se zpět nad 1300 bodů posílením o 0,5 procenta (1328,98 bodů). Trhy však stále netrpělivě očekávají následné kroky Spojených států a Británie, které ústy britského premiéra Tony Blaira dávají „ještě jednu, poslední šanci“ Iráku, aby odzbrojil.

Za obratem akciových indexů pak nejvíce stály akcie společností Wal-Mart (+1,66%), General Electric (+2,39%) a Altria Group (+2,15%). Impuls k růstu také daly výsledky společnosti Home Depot, které za uplynulé čtvrtletí dosáhly očekávané úrovně. Společnost současně potvrdila své odhady zisku pro rok 2003 (+2,97%). Dařilo se mediálním společnostem v čele s Comcast Corp (+6,5%) a AOL Time Warner (+3,67%), které posilovaly v návaznosti na zveřejněné výsledky za 4Q, největšího světového vlastníka reklamních agentur společnosti Omnicom Group (+6,2%), jehož zisk vrostl o 23 procent. Představitelé společnosti zůstávají pozitivní i do dalšího období poté, co se například zvýšily zisky z reklamních šotů, které budou vysílány při letošním předávání cen americké filmové akademie „Oskarů“. Další pokles zaznamenaly akcie společnosti Cisco Systems (-2,36%) v důsledku nepřesvědčivého vystoupení více-prezidenta společnosti D. Powella, který podle analytiků Merill Lynch nedokázal odpovědět na otázku, zda-li se poptávka zvyšuje či nikoliv. Po závěru trhu však zveřejněné informace ohledně růstu tržeb za 1Q druhého největšího výrobce počítačů na světě společnosti Hewlett-Packard, které zaostaly za očekáváním, způsobilo mírný pokles futures.

Roman Koděra

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD