Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Snížení sazeb posunulo korunu o třicet haléřů níže

Snížení sazeb posunulo korunu o třicet haléřů níže

30.01.2003 18:10
Autor: 

Jinak poklidné obchodování s českou měnou dostalo odpoledne šokový impuls v podobě snížení úrokových sazeb, zároveň se ukázalo, jaký vliv má úrokový diferenciál na devizový kurz. Koruna se ráno pohybovala kolem 31,36 a před zveřejněním rozhodnutí o sazbách činil kurz zhruba 31,40 Kč/EUR. Část trhu se již předem mohla domýšlet, co by se mohlo stát, když banka po poledni oznámila konání tiskové konference, aniž by sdělila měnové rozhodnutí tak, jak obvykle v tuto dobu činí. A opatrné obavy se vyplnily ... ČNB v 15:20 oznámila redukci, což dostalo korunu až na 31,70 Kč za euro. V závěru seance koruna pád mírně koriguje na 31,63 Kč/EUR.

Předpokládáme, že koruna v následujících dnech mírně posílí zhruba na 31,50 Kč za euro, neboť postupně převáží pozitivní prorůstové faktory snížení sazeb nad faktorem negativního úrokového diferenciálu. Záležet také bude na tom, zda bude ve snižování úroků pokračovat i Evropská centrální banka příští čtvrtek. Každopádně očekáváme jistý posun koruny z pásma 31,20 až 31,60 do pásma 31,40 až 31,80 Kč za euro. ČNB podle dnešních slov guvernéra Tůmy pro nebo proti koruně zasahovat nebude, alespoň ne v případě, že koruna zůstane v "určitém intervalu". Minulý týden specifikoval Oldřich Dědek z bankovní rady "správný" kurz koruny na 31,50 Kč za euro (komentář ZDE). Každopádně je ale kurz měny jedním z hlavních rizik nové makroekonomické prognózy ČNB, banka se obává především "kolísavého vývoje" v celém středoevropském regionu.

K americké měně oslabila koruna v kritickém okamžiku na 29,46 Kč/USD, nyní koriguje na 29,34 Kč za dolar. Americká měna totiž obrací celodenní (silnou) trajektorii a oslabuje na 1,077 USD/EUR poté, co došlo k (negativnímu) zvratu na Wall street. Makroekonomické informace byly neutrální nebo v případě HDP mírně negativní, zaostřeno je však stále na Irák a 5. únor.

Koruna nestrhla k propadům další středoevropské měny, směrem ke konci obchodování oslabuje jen polský zlotý na 4,105 PZL/EUR. Slovenská koruna zůstala na 41,75 SKK/EUR, maďarský forint potom na 243,5 HUF/EUR. Zítra bude o sazbách rozhodovat slovenská centrální banka.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2025
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem
13:40Novo Nordisk to s Alzheimerem nevzdává. I přes neúspěch studií ukázal semaglutid potenciál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Victoria's Secret & Co (10/25 Q3, Bef-mkt)