Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna díky globálnímu zájmu o dolar

Koruna díky globálnímu zájmu o dolar "vystřelila" o dvacet haléřů na 31,35 Kč/EUR

02.01.2003 17:52
Autor: 

Koruna v závěsu za dolarem odpoledne prudce posiluje vůči euru a maže ztráty, které jí "uštědřil poslední obchodní den minulého roku. Kurz české měny vystoupal o dvacet haléřů a končí na 31,35 Kč za euro, když převážily zahraniční nákupy koruny na méně likvidním trhu, jejichž impulsem bylo mj. globální posílení dolaru na světových devizových trzích.

To, co pomohlo kurzu Kč/EUR však uškodilo kurzu Kč/USD - koruna končí na 30,21 Kč za dolar, přestože se odpoledne přiblížila velice blízko úrovni 30,00. Negativní údaje o americkém trhu práce totiž dolar nejprve mírně oslabily, po 16:00 hodině jsme však byli svědky prudkého posílení díky velice příznivé zprávě institutu ISM. Příslušný index indikuje v prosinci výrazný nárůst aktivity v americkém průmyslu, vzrostly zejména nové výrobní zakázky, což pomohlo nejen dolaru, ale i akciím.

Co se týká aktualizace kurzové prognózy, v delším časovém horizontu i nadále očekáváme mírnou apreciaci k 30,00 Kč za euro v závislosti na výsledku českého referenda o EU. Zítra by se však měla koruna pohybovat nad hodnotou 31,25 Kč/EUR. Korelace s eurodolarovým trhem je stále velmi silná, neboť domácích zpráv je stále nedostatek. Ve prospěch koruny však zatím z krátkodobého pohledu nic nehovoří - makroekonomické zprávy budou spíše horší a výhled na další globální prodeje eur jsou díky trvající válečné hrozbě omezené. Vše bude záviset na tom, zda budou dnešní údaje ISM potvrzeny i jinými ukazateli. Příští týden by měl být mj. publikován balíček vládních opatření Bushovy administrativy, který by měl motivovat americkou ekonomiku.

Ostatní středoevropské měny byly růstem dolaru také podpořeny a posílily vůči euru. Výrazně posílila především polská měna - zlotý se dostal zpět pod 4,000 PZL za euro. Slovenská koruna si také udržela ranní výrazné zisky a končí na 41,37 SKK/EUR.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
15:10Braňo Soták: Nvidia doručila další várka superlativů, vůči AI cyklu zůstáváme optimisty  
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost
11:57Překvapivě klidná Nvidia a nové naděje na otevření Hormuzu  
10:30SpaceX míří na burzu s rekordní valuací, odhaluje miliardové ztráty a upevňuje Muskův vliv  
9:02Výsledky Colt CZ podporují tezi o kvalitnější a stabilnější skupině  
8:44Rozbřesk: Spekulace na dohodu USA–Írán posunuly eurodolar výše
8:41Výsledky Nvidie či Coltu, SpaceX míří na burzu, evropské futures v červeném  
8:09Colt CZ hlásí rekordní čísla, čistý zisk stoupl o 37 procent
20.05.2026
22:49Nvidia svými výsledky nezklamala a dodala i silný výhled. Výrazně zvyšuje dividendu
22:04Americké akciové indexy posilují před výsledky Nvidie  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:30DE - PMI v průmyslu
    10:00EMU - PMI v průmyslu
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb