Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wall Street 2002 = DJI (-17%), S&P (-23%), NASDAQ (-32%) - skončil rok plný účetních skandálů a nových bankrotů

Wall Street 2002 = DJI (-17%), S&P (-23%), NASDAQ (-32%) - skončil rok plný účetních skandálů a nových bankrotů

02.01.2003 8:40
Autor: 

Ani poslední den roku 2002 nepřinesl žádné překvapení, a tak Wall Street uzavřela své obchodování prakticky nezměněna od pondělních hodnot.

Americké akciové indexy prodloužily sérii poklesu na třetí rok v řadě, když index S&P za toto období ztratil 40 procent, index Dow Jones 27 procent a Nasdaq 67 procent. Tržní hodnota amerických akcií se tak v roce 2002 snížila o dalších USD 2,84 biliónů.

Nízkou aktivitu trhu v průběhu posledního obchodního dne ještě více zmrazila informace o vývoji spotřebitelské důvěry v posledním období, která nečekaně klesla na hodnotu 80,3 bodu, když širší veřejnost podle provedených průzkumů očekávala dosažení hranice 86 bodů. To se samozřejmě promítlo do vývoje cen retailových prodejců, kteří tak v čele s Wal-Martem (-0,26%) začali ztrácet (Lowe's –0,93%).

Pokles taktéž zaznamenaly akcie cigaretového výrobce Philip Morris (-2,01%), jehož akcie propadaly v návaznosti na snížený odhad zisku na jednu akcii analytiky Morgan Stanley, kteří změnu odůvodnili předpokládaným zvýšením výdajů na propagaci za účelem zvýšení tržního podílu. Vzhůru se vydaly akcie společnosti Tyco Int (+11,3%) poté, co účetními skandály zmítaná společnost prohlásila, že současný stav jejího účetnictví odpovídá skutečnosti a výkonný ředitel Edward Breen potvrdil odhady zisku na první fiskální čtvrtletí roku 2003.

V roce 2002 byly nejhůře performujícími společnostmi energetičtí obchodníci a distributoři - Dynegy Inc (-95%), Williams (-89%) a Mirant Corp (-88%). Nejlepší investicí se naopak staly akcie vydavatele kreditních karet - společnosti Providian Financial Corp, které zaznamenaly 83procentní zhodnocení. Pouze tři ze třiceti společností zahrnuté v indexu Dow Jones zaznamenaly růst a byly jimi společnosti Eastman Kodak (+19%), Procter&Gamble a 3M Co. Nejhůře se naopak dařilo akciím Home Depot, které ztratily 53 procent.

Poslední hodnota indexu Dow Jones v uplynulém roce činila 8341,63 bodu (+0,11%), index S&P zakončil mírným růstem 0,5 procenta na 879,82 bodech a technologický index Nasdaq jen podtrhl svůj nevýrazný rok dalším poklesem - tentokrát o 0,3% - a jeho konečná hodnota pro rok 2002 se tak do historie zapíše jako 1335,51 bodu.

Roman Koděra


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.05.2026
22:49Nvidia svými výsledky nezklamala a dodala i silný výhled. Výrazně zvyšuje dividendu
22:04Americké akciové indexy posilují před výsledky Nvidie  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA
9:26Loňský rok M&T 1997 ovlivnila slabá stavební aktivita, první kvartál 2026 naznačuje obrat
9:22CSG oznámila silná čísla, akcie rostou o více než sedm procent
9:17Rozbřesk: Co může rychlý růst tržních výnosů a sazeb znamenat pro refixace hypoték?
8:50ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise zelených dluhopisů
5:59Trump v prvním kvartálu zobchodoval s akciemi „Magnificent Seven“ více než 50 milionů dolarů
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC