Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Santa Claus nenadělil žádné překvapení….Wall Street zobchodovala nejméně akcií od srpna 2000

27.12.2002 9:08
Autor: 

Ačkoliv včera zveřejněné údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti vykázaly pokles oproti minulému období a odhadům analytiků akciový trh po vánoční přestávce přesto poklesl. Hlavní příčinou poklesu byla stále nejistá situace okolo americké invaze na území Iráku a nárůst cen únorových dodávek ropy, které se díky spekulacím o nemožném vyrovnání výpadku exportu čtvrtého největšího dodavatele Venezuely z důvodu stávky vyšplhaly až na dvouroční maximum USD 32,42 za barel. Cena ropy tak zaznamenala od počátku prosince nečekaný nárůst o 19 procent. Poklidné obchodování, na kterém chyběla většina investorů, tak vyústilo v nejméně aktivní den od počátku srpna 2000.

Pokles indexu S&P pak svým propadem způsobily akcie farmaceutických společností Pfizer (-4,33%) a Pharmacia (-4,7%), poté co se v magazínu New England Journal of Medicine objevil článek, který popisuje částečnou neúčinnost nejvíce prodávaného léku Celebrex společnosti Pharmacia, který se užívá ke snížení bolesti při zánětech kloubů. Prohru výrobců léků pak už jen podtrhla zpráva o zamítavém stanovisku soudu vůči žádosti společnosti Amgem (-1,5%), která se snažila zabránit snížení léčebných úhrad ze stran zdravotních pojišťoven na lék Aranesp, jenž se hojně užívá k léčbě chudokrevnosti na klinikách a v lékařských zařízeních. Zpráva o vývoji žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která poklesla v průběhu uplynulého týdne z 433 tisíc žádostí na 378 tisíc, což byl největší pokles od října 2001 pomohla k růstu retailovým prodejcům, kteří se velmi těžko vzpamatovávají ze zřejmě nejhorší vánoční sezóny za posledních 32 let. ( Wal-Mart +0,12%, Target Corp+2%, Lowe’s +1,28%). Index Dow Jones klesl o 0,18 procenta na 8432,61 bodů. Index S&P ztratil 0,31 procenta a uzavíral na 889,66 bodech a index Nasdaq propadl o 0,33 procenta na 1367,89 bodů.

Roman Koděra

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data