Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna byla den před jednáním bankovní rady klidná, posílila na 31,23 Kč/EUR

Koruna byla den před jednáním bankovní rady klidná, posílila na 31,23 Kč/EUR

18.12.2002 17:21
Autor: 

Koruna se odpoledne pohybovala v úzkém pásmu několika haléřů převážně nad úrovní 31,20 Kč za euro a končí na 31,23 Kč/EUR. Podařilo se tak korigovat včerejší výrazný pád, nicméně optimismus týkající se kurzového výhledu není na místě.

Zítřejší jednání bankovní rady ČNB by podle našeho názoru nemělo vést ke snížení klíčových sazeb, koruna by tedy mohla v reakci krátkodobě posílit. Finanční trhy totiž nastavily své sazby (a kurz) na snížení o 25 bps, což by vedlo k opětovnému negativnímu úrokovému diferenciálu mezi ČR a eurozónou. Výrazné posílení však není pravděpodobné, do konce roku se bude snižovat likvidita na trhu a zahraniční investoři budou pokračovat v zavírání pozic. Jistý vliv potom bude mít ještě pondělní zahraniční obchod za listopad.

Korelace s eurodolarovým trhem se může opět zvýraznit, pokud začne dolar na světových trzích prudce oslabovat nebo posilovat v souvislosti s globálními hrozbami v případě Iráku. Jinak by se závislost Kč/EUR na USD/EUR měla opět postupně snižovat.

Koruna vůči dolaru dnes končí posílením, nikoliv však na včerejší maxima, ale jen na 30,41 Kč/USD. Zde je vliv eurodolarového trhu jasný, dolar po zpochybnění zbrojní deklarace Iráku Spojenými státy a Velkou Británií totiž opět oslabuje, aktuálně na 1,027 USD/EUR.

Na rozdíl od Kč slovenská koruna dnes výrazně oslabila na 41,83 SKK/EUR. maďarský forint nereflektoval domácí zprávy o revidovaném zahraničním obchodu za říjen a stagnuje na 235,30 HUF/EUR. Podobně zlotý nereagoval na rozhodnutí MPC ponechat sazby beze změny a zůstal na 3,998 PZL/EUR.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba