Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Koruna se dostala na čtyřměsíční minimum, když spadla na 31,29 Kč/EUR

    Koruna se dostala na čtyřměsíční minimum, když spadla na 31,29 Kč/EUR

    12.12.2002 17:57
    Autor: 

    Koruna se odpoledne neměla ke korekci prudkého ranního propadu a končí výrazně slabší než včera. Česká měna ráno vyskočila až na 31,23 Kč/EUR díky přeskupování pozic především zahraničních investorů, celé dopoledne dále oslabovala a jednu hodinu po poledni dosáhla denního minima 31,29 Kč za euro. V tento okamžik bylo euro o více než dvacet haléřů dražší než včera a nejdražší od povodní. Poté přišla pozitivní korekce na 31,16 Kč/EUR, i když na závěr koruna opět mírně oslabila na 31,22 Kč/EUR.

    Obchodování při nižší likviditě znamená výrazné kurzové skoky. Nebýt ranního příkazu, pohybovala by se koruna kolem úrovně 31,10 Kč za euro. Domácí PPI ani jednání bankovní rady ČNB na korunu nemělo vliv. Dnes je však patrná jistá korelace kurzu Kč/EUR s eurodolarovým trhem.

    Vzájemný kurz koruny a dolaru byl potom ovlivněn vývojem euro/dolar jednoznačně. Dolar vůči euru celý den výrazně oslaboval a kolem poledne se dostal na měsíční minimum. V současné chvíli dolar klesá na nová minima kolem 1,019 USD/EUR, jeho celodenní oslabování na chvíli zastavila jen pozitivní data o maloobchodních tržbách, nicméně sentiment na dolaru je jasný, svou roli také hrají opět se zvyšující geopolitická rizika.

    Koruna vůči dolaru končí mírně posílena na 30,69 Kč/USD, neboť posílení eura vůči dolaru bylo vyšší než oslabení koruny vůči euru. Ostatní středoevropské měny mírně posílily, údaje o HDP na slovenskou korunu vliv neměly.

    Zítra očekáváme pozitivní korekci naší koruny vůči euru díky summitu EU v Kodani. Již dnes v noci bude mít tiskovou konferenci předsedající Dánsko, pracovní zasedání a setkání se zástupci kandidátských zemí jsou plánována až na zítřek. Na druhou stranu i nadále bude trh spekulovat na snížení sazeb ČNB, které by opět rozevřelo nůžky negativního úrokového diferenciálu a způsobilo odliv korunových investičních prostředků.

    Radim Krejčí


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Nezaměstnanost