Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna to nevydržela

Koruna to nevydržela "dole" a vymazala ztrátu - končí na 31,04 Kč/EUR

04.12.2002 17:23
Autor: 

Koruna v průběhu dne výrazně oslabila až na 31,17 Kč za euro, odpoledne však tento propad postupně korigovala a zavírá na 31,04 Kč/EUR, tedy ve vztahu k včerejšímu zavíracímu a dnešnímu rannímu kurzu beze změny.

Platební bilance nebyla dominantním faktorem pohybu kurzu. Shrneme-li hlavní fakta, deficit běžného účtu byl sice velký, ale očekávaný, na druhou stranu přebytek na finačním účtu byl příjemným překvapením. Celkově by měl být účinek platební bilance na kurz koruny mírně pozitivní. Otázkou je, do jaké míry na trh vstupuje ČNB a dělá sentiment horším než ve skutečnosti je.

Velice zřetelná byla dnes korelace kurzu Kč/EUR a kurzu USD/EUR. Dolar celý den oslaboval a jeho kurz kulminoval na 1,0027 USD/EUR. Se zahájením obchodování na Wall Street začal dolar posilovat a nad paritu s eurem se vrátil po zveřejnění indexu aktivity ve službách ISM za listopad (16:00), který dopadl nad očekávání dobře. V tomtéž okamžiku koruna prolomila "31" a dostala se na chvíli na 30,99 Kč/EUR.

Vůči dolaru koruna stagnovala v úzkém pásmu kolem 31,00 Kč/USD a končí na 31,03 Kč/USD. Ostatní středoevropské měny zaznamenaly stejnou vývojovou trajektorii jako česká koruna, kurzy víceméně končí beze změny.

Zítřek bude dnem sazeb, kromě ECB bude rozhodovat o nastavení měnových podmínek také britská Bank of England. Trh kalkuluje se snížením sazeb ECB o 25 až 50 bps, z našeho pohledu je důležité, do jaké míry se sníží záporný úrokový diferenciál mezi ČR a eurozónou, který má v ekonomické teorii velký vliv na kurz, pokud převažují finační toky mezi zeměmi nad reálnými. Aktuální klíčová sazba ECB činí 3,25%, my sázíme na konzervativnější snížení o 25 bps. Dvoutýdenní repo sazba ČNB je 2,75%.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2026
22:52Premiéru Kevina Warshe zastínil jestřábí obrat vedení Fedu
20:55Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m