Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Dobrá makroekonomická data před Dnem díkuvzdání katapultovala americké akcie

    Dobrá makroekonomická data před Dnem díkuvzdání katapultovala americké akcie

    28.11.2002 8:46
    Autor: 

    Wall Street včera zažil mohutný růst po sérii výjimečně dobrých makroekonomických ukazatelů. Zejména pokles počtu nově žádajících o příspěvek v nezaměstnanosti, který je nejnižší od počátku recese v loňském roce, vzpružil vývoj na americkém akciovém trhu. Pozitivní trend indexů ještě více podpořila zpráva o růstu objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby, v jehož případě šlo o první nárůst po třech měsících propadů. Oživení ekonomiky pak potvrdila i poslední zpráva včerejšího dne, která poukázala na růst aktivity výrobního průmyslu (Chicago Purchasing Manager index).

    Tahouny amerických trhů se tak opět staly tituly nejvíce propojené se stavem tamní ekonomiky - a tak akcie Citigroup (+4,87%), GE (+3,04%) a Wal-Martu (+3,01%) zvyšovaly své tržní hodnoty. Akcie společnosti IBM (+3,1%) a Chartered Semiconductor Manufacturing (+32,6%) rostly v návaznosti na plán propojení ve výrobě mikroprocesorů, což by mělo vést k lepšímu využití výrobní kapacit.

    Technologickému trhu taktéž pomohla informace společnosti Novellus Systems (+8,5%), která potvrdila očekávanou velikost tržeb pro čtvrté čtvrtletí a naznačila možné zlepšení na poli objednávek. Růst akcii Cisco Systems (+2,63%) odstartovala zlepšená prognóza analytiků CSFB, kteří věří v růst tržeb společnosti poté, co by mohlo dojít ke zvýšení poptávky po informačních technologiích v průběhu následujících 12 až 18 měsíců.

    Akcie farmaceutické společnosti Eli Lilly vzrostly o 7,8 procenta po udělení souhlasu s prodejem jejiho léku Strattera, který je určen pro nemocné s poruchou pozornosti a hyperaktivity. Jedná se o první povolení tohoto druhu za posledních 30 let, které americká Komise pro potraviny a léky schválila.

    Index Dow Jones posílil o 2,9 procenta na 8931,68 bodů. Index S&P získal 2,8 procenta a jeho hodnota se vyšplhala na 938,87 bodu. Technologický sektor měřený indexem Nasdaq přidal 3 procenta a uzavřel na 1487,94 bodech.

    Roman Koděra


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university