Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo střemhlavě padá do ekonomického bahna, ZEW se postaral o překvapení

Německo střemhlavě padá do ekonomického bahna, ZEW se postaral o překvapení

12.11.2002 17:24
Autor: 

Méně známý "bratříček" indikátoru institutu Ifo - index ekonomického sentimentu ZEW v listopadu prudce klesl o 19,2 bodů na úroveň pouhých 4,2 bodů. Podle očekávání trhu se měl index propadnout jen na 20 bodů. Německá ekonomika se tak postupně stává pomyslným slabým článkem celé Evropy, byť s nízkou inflací (1,3% v říjnu), a stahuje nízkým ekonomickým růstem okolní země včetně České republiky do propasti. Alespoň tak by mohl nyní vyznít silně negativní postoj vůči našemu největšímu obchodnímu partnerovi.

Důvod prudkého poklesu indexu je třeba hledat v obavách analytiků finančních trhů, kterých se spolu s institucionálními investory zúčastnilo průzkumu institutu ZEW 312. Obecně stále platí často zmiňované faktory globálního zpomalení: geopolitická rizika, slabší poptávka ze zámoří a slabost akciových trhů. Podle šéfa ZEWu profesora Wolfganga Franze je možné propad indexu interpretovat jako "prognózu střemhlavého propadu ekonomiky v prvním pololetí roku 2003".

Na poklesu indexu se možná podepsala také Evropská centrální banka, která minulý týden odmítla snížit úrokové sazby a podpořit tak ekonomiku eurozóny. V Německu se počítá se zvyšováním daní (zvyšovat se budou odvody zaměstnanců do penzijního systému), což se již nyní projevuje poklesem maloobchodních tržeb. Fiskální impuls, který k růstu HDP přispívá například v ČR zhruba dvěma procenty a drží částečně nad vodou také Spojené státy, je v případě Německa usměrňován tlakem paktu stability a růstu. Pokud euro zůstane na současných silných pozicích vůči dolaru, mohlo by postupně přispět ke snížení exportní schopnosti Německa.

Na negativní zprávu trhy paradoxně téměř vůbec nereagovaly. Německé akcie v rámci indexu DAX se po 15. hodině mírně propadly, nicméně korekce nepřekročila maximální denní výkyv. Naopak, koncem obchodování začal frankfurtský index přidávat. Ani o kurzu eura nelze jednoznačně tvrdit, že by na zprávu reagoval.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2026
16:57Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla
8:47Slovenští novináři zpochybňují smlouvy CSG za miliardy, USA zastavují výběr cel podle IEEPA, ale Trump zavádí nové 15% clo  
6:07Průzkum: Evropské akcie už svého vrcholu dosáhly, valuace jsou nejvyšší za 5 let  
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data