Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Otevření přístavů na západním pobřeží a dobré výsledky Pepsi pozastavily pád akciových indexů

Otevření přístavů na západním pobřeží a dobré výsledky Pepsi pozastavily pád akciových indexů

09.10.2002 8:59
Autor: 

Den po projevu amerického prezidenta v Kongresu, ze kterého nevzešla přímá nevyhnutelnost vojenského útoku na Irák, americké akciové tituly přešlapovaly na místě a čekaly na nový impuls. Dopolední obchodování výrazně ovlivnily propady akcií Cisco a Philip Morris. Obrat následoval poté, co se do trhu dostaly informace o žádosti amerického prezidenta, který se obrátil na Federální soud, aby nařídil otevření přístavů na západním pobřeží.

Tato informace pomohla zejména akciím retailových společností (Wal-Mart 4,47%, Home Depot 4,3%, GAP 8,48%). Pozitivní náladu pak ještě více zpříjemnily čtvrtletní výsledky společnosti PepsiCo, které byly na horní hranici očekávání. Společnost současně potvrdila svůj 14procentní odhad růstu zisku pro letošní rok (+14,8%). Akcie farmaceutických společností podpořily růst trhu, na jejich vzestupu se podílela zpráva analytiků Lehman Brothers, kteří ve svém doporučení změnili výhled na sektor z „negative“ na „positive“ s odvoláním, že současné ceny jsou na velice nízké úrovni (Pfizer 4,94%, Merck&Co 4,23%).

Naopak, nedařilo se energetickému sektoru, který byl zasažen zprávou o vyhlášení platební neschopnosti elektrárenské společnosti Allegheny Energy (-49,46%). Pokles cen postihl i dodavatele americké armády v návaznosti na pondělní projev G. Bushe (Lockheed Martin -5,43%, Northrop Grumman -5,51%). Podobný osud postihl sektor automobilových výrobců, jejichž akcie oslabily poté, co analytici CSFB z důvodu očekávaného poklesu tržeb v následujícím roce snížili své doporučení (GM -6,35%, Ford Motor -8,8%, DaimlerChrysler -1,97%).

Akcie Philip Morris zasáhla první vlna snížení investičních doporučení, když analytici Merrill Lynch reagovali na rozhodnutí kalifornského soudu snížením doporučení z „buy“ na „neutral“ (-6,12%). Propad akcií největšího výrobce síťových zařízení na světě, společnosti Cicsco (-5,29%), pokračoval, když se zobchodovalo 241 milionů akcií, tj. nejvíce od února 2001.

Index Dow Jones získal 1,1 procenta a vzrostl na 7501,49 bodu. Index S&P posílil o 1,7 procenta na hodnotu 798,55 bodu a index Nasdaq zavíral na 1129,21 bodech, tedy se ziskem 0,9 procenta.

Roman Koděra


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
22:01Akcie smazaly část zisku po zveřejnění zápisu Fedu  
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC