Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stlačí stát privatizací cenu akcií ČEZ dolů?

Stlačí stát privatizací cenu akcií ČEZ dolů?

4.10.2002 14:45
Autor: 

O privatizaci ČEZ se rozhodne do 12 až 15 měsíců, řekl dnes ministr průmyslu a obchodu J. Rusnok. Připadají údajně v úvahu dvě varianty privatizace - prodat 68% podíl státu v ČEZ strategickému investorovi, nebo postupně privatizovat státní akcie prostřednictvím kapitálových trhů. Obě varianty však počítají s tím, že ČEZ bude integrován s distribučními společnostmi, což je pozitivní, ale nyní již široce očekávané.

My se domníváme, že varianta postupného prodeje přes akciové trhy nedává v situaci, kdy vláda potřebuje snížit státní dluh, velký smysl, protože přetlak akcií na trhu a absence prémie za majoritu by znatelně snížila příjem z prodeje státního podílu. Smysl by tato varianta měla pouze v případě nedostatku strategických zájemců, což ovšem nepředpokládáme. Zmínění této alternativy tak spíše vidíme jako indikaci jiných možností pro upevnění pozice při vyjednávání o prodeji strategickým zájemcům.

Prodej státního podílu na akciových trzích není příznivým ani pro samotný ČEZ, který by absencí strategického vlastníka byl znevýhodněn oproti regionální konkurenci.

Jiří Soustružník

Váš názor
  • ČEZ
    4.10.2002 15:14

    Kdy už se na vašich stránkách dozvíme také navazující věci, které jsou pro akcionáře ČEz velmi důležité. Pokud budeme souhlasit s vaší hypotézou privatizace ČEZ jednomu strategickému investorovi ale to nejdříve v roce 2004, pak je téměř 100%, že minoritní akcionáři Čez budou mít možnost využít povinného odkupu. Vyjímka v obchodním zákoníku přestane automaticky platit vstupem ČR do EU!
    humr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů