Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stlačí stát privatizací cenu akcií ČEZ dolů?

Stlačí stát privatizací cenu akcií ČEZ dolů?

4.10.2002 14:45
Autor: 

O privatizaci ČEZ se rozhodne do 12 až 15 měsíců, řekl dnes ministr průmyslu a obchodu J. Rusnok. Připadají údajně v úvahu dvě varianty privatizace - prodat 68% podíl státu v ČEZ strategickému investorovi, nebo postupně privatizovat státní akcie prostřednictvím kapitálových trhů. Obě varianty však počítají s tím, že ČEZ bude integrován s distribučními společnostmi, což je pozitivní, ale nyní již široce očekávané.

My se domníváme, že varianta postupného prodeje přes akciové trhy nedává v situaci, kdy vláda potřebuje snížit státní dluh, velký smysl, protože přetlak akcií na trhu a absence prémie za majoritu by znatelně snížila příjem z prodeje státního podílu. Smysl by tato varianta měla pouze v případě nedostatku strategických zájemců, což ovšem nepředpokládáme. Zmínění této alternativy tak spíše vidíme jako indikaci jiných možností pro upevnění pozice při vyjednávání o prodeji strategickým zájemcům.

Prodej státního podílu na akciových trzích není příznivým ani pro samotný ČEZ, který by absencí strategického vlastníka byl znevýhodněn oproti regionální konkurenci.

Jiří Soustružník

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • ČEZ
    4.10.2002 15:14

    Kdy už se na vašich stránkách dozvíme také navazující věci, které jsou pro akcionáře ČEz velmi důležité. Pokud budeme souhlasit s vaší hypotézou privatizace ČEZ jednomu strategickému investorovi ale to nejdříve v roce 2004, pak je téměř 100%, že minoritní akcionáři Čez budou mít možnost využít povinného odkupu. Vyjímka v obchodním zákoníku přestane automaticky platit vstupem ČR do EU!
    humr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data