Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Vývozní a dovozní ceny v květnu 2001: Dopady drahé ropy a plynu

18.7.2001 10:44
Autor: 

Dovozní ceny se v květnu zvýšily o 0,3% a ve srovnání s loňským květnem jsou však nižší o 0,7%. Vývozní ceny vzrostly meziměsíčně o 0,1% a v meziročním srovnání o 0,9%. Přestože se dovozní ceny v květnu meziměsíčně zvýšily, v meziroční index se květnu snížil z dubnových 2,2% na 0,7%. Důvodem je skutečnost, že v loňském květnu se do dovozních cen promítl výrazný ropný šok z března a dubna, kdy se cena ropy zvýšila o 50%, díky tomu se v průběhu května zvýšily dovozní ceny o 3,3%.

Letos v květnu sice opět vstoupila do hry ropa, ale dopady byly podstatně nižší. Dovozní ceny nerostných surovin se sice zvýšily o 4,0%, ceny objemově významnějších komodit však mírně poklesly, což víceméně vykompenzovalo příspěvek ropy a plynu. Výraznějšího zvýšení zaznamenaly také dovozní ceny nápojů a tabáku (0,8%).

Z vývozních cen se nejvýrazněji zvýšily ceny nerostných paliv, které však nejsou objemově významné. V ostatních skupinách vývozu rostly ceny mírnějším tempem.

Důsledkem vývoje dovozních a vývozních cen je mírné meziměsíční zhoršení směnných relací (o -0,2%), z meziročního pohledu se však směnné relace výrazně zlepšily (o 1,6%). Zlepšení směnných relací může v krátkém období přispět k redukci schodku obchodní bilance. Z dlouhodobého pohledu by však rychlejší růst vývozních cen před cenami dovozními mohl vést ke ztrátě konkurenceschopnosti. Za růstem směnných relací částečně stojí trvalé posilování kurzu koruny vůči euru. Právě na tento faktor si již začínají stěžovat někteří exportéři.

Po indexu spotřebitelských cen a schodku obchodní bilance je index dovozních cen dalším ekonomickým indikátorem zasaženým výkyvem cen rop na světových trzích. Protože je však zveřejňován s dvouměsíčním zpožděním, zatímco ostatní cenové indexy a údaje o zahraničním obchodu jsou publikovány pouze s jednoměsíčním zpožděním, je využitelnost indexů cen vývozu a dovozu relativně nízká, alespoň pro krátkodobé prognózy.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data