Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČTK: Komerční banka chce letos vytvořit provozní zisk 8,2 miliardy Kč

24.07.2000 14:30
Autor: 

PRAHA 24. července (ČTK) - Představenstvo Komerční banky (KB) plánuje pro letošní rok dosažení zisku před tvorbou rezerv a opravných položek 8,2 miliardy korun. Tato hodnota však bude výrazně ovlivněna právě tvorbou opravných položek, kterou vedení banky v současnosti odhaduje přibližně na 7,6 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které má ČTK k dispozici. Konečná výše tvorby opravných položek se však do konce roku může výraznějizměnit. Pro dosažení plánovaného provozního zisku bude důležité především splnění nastartovaného procesu restrukturalizace banky, který počítá mj. s propuštěním přibližně 2500 pracovníků. Banka chce rovněž změnit vnitřní úvěrové procesy a zkvalitnit produktovou nabídku, především v alternativních distribučních kanálech, jako je Internet či mobilní telefony. V loňském roce banka zakončila hospodaření s provozním ziskem 7,62 miliardy korun, po započítání tvorby rezerv však vykázala rekordní ztrátu 9,78 miliardy Kč. V letošním 1. čtvrtletí vytvořila banka zisk před tvorbou rezerv 2,8 miliardy korun, po započítání tvorby rezerv a zaúčtování daně z příjmu skončila se ztrátou 600 miliónů Kč. Svoji velkou šanci banka vidí ve spojení Československé obchodní banky a Investiční a Poštovní banky. Nasazení manažerů obou peněžních ústavů do procesu splynutí totiž dočasně oslabí prodejní možnosti těchto bank, což by mohlo přivést nové klienty ke Komerční bance. Měly by se rovněž uskutečnit změny uvnitř celé finanční skupiny KB, kam patří mj. Všeobecná stavební spořitelna, Investiční kapitálová společnost KB, Penzijní fond KB či Komerční pojišťovna. Produkty dceřiných společností by měly být s bankou více propojeny. "Banka chce získat kontrolu nad tím, co se děje ve finanční skupině. Nelze ani vyloučit, že některé společnosti změní své vlastníky," dodal zdroj blízký vedení banky. Součástí strategie banky je rovněž rozbíhající se privatizace. Na počátku srpna by tak již banka chtěla prezentovat jednotlivé útvary, v průběhu srpna by pak měl poradce pro privatizaci Goldman Sachs dokončit informační memorandum. Banka chce rovněž ještě před zahájením due dilligence provést prověrku úvěrových případů, která by se měla dotknout přibližně poloviny úvěrového portfólia. O KB se nyní uchází více než deset investorů, jejich počet by se mohl zvýšit po nedávném vládním prohlášení o možném poskytnutí záruk. Mezi horké kandidáty patří především německé, španělské a irské peněžní ústavy. "Zdá se být téměř jisté, že banku získá evropský investor," potvrdil zdroj. Podle aktualizovaného harmonogramu ministerstva financí schválí vláda okruh investorů vybraných na základě nezávazných nabídek. Poté začne hloubková kontrola v bance, která skončí v prosinci předložením závazných nabídek. O zahájení závěrečných jednání s užším výběrem investorů by měl kabinet rozhodnout v polovině ledna příštího roku. V únoru se budou posuzovat jednotlivé nabídky a projednávat konkrétní podmínky a začátkem března by vláda měla rozhodnout o prodeji banky.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2026
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst