Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojenci našli u Bagdádu podezřelé ampule a bílý prášek

Spojenci našli u Bagdádu podezřelé ampule a bílý prášek

04.04.2003 15:03
Autor: 

Americké jednotky objevily tisíce krabic obsahující ampule s neidentifikovatelnou kapalinou a práškem a manuály k chemickým zbraním v arabštině v objektech v blízkosti Bagdádu. Podle kapitána Kevina Jacksona "není jasné, co ampule obsahují ... poslali jsme tým expertů, aby vše prozkoumal". Zároveň byl v zařízení nalezen Atropin používaný proti nervovým plynům. Ampule jsou asi 11 cm dlouhé, tři v každé krabici. Dokumenty byly uloženy v trezoru.

Samotná továrna, jež byla zakreslena na amerických vojenských mapách jako budova s podzemními skladovacími prostory, se nachází na jižním předměstí Bagdádu v obci Lafifiya.. Objekty měsíc před válkou zkoumali inspektoři OSN.

Brigádní generál Vincent Brooks již dříve sdělil novinářům, že speciální jednotky nalezly v západní irácké poušti zařízení, která mohla být využívána jako výcvikové prostory pro manipulaci s jadernými, chemickými a biologickými materiály a látkami. Generál varoval, že si ovládnutí Bagdádu vyžádá čas, přestože na předměstí spojenci slaví úspěchy. "Víme, že ve městě jsou jednotky, které chtějí bojovat", dodal Brooks.

Američané dopoledne ovládli mezinárodní letiště západně od Bagdádu. Generál Brooks však vysvětlil, že plocha letiště byla bombardováním záměrně zničena tak, aby ji nemohlo použít žádné irácké letadlo s prchajícími vůdci režimu. Nyní je tak letištní ranvej nepoužitelná, i když se spekulovalo o jejím brzkém použití pro humanitární a zásobovací účely.

Brooks navázal na obvinění ministra Rumsfelda ze včerejška a opět označil Sýrii, resp. některé její obyvatele, že podporují Iráčany a vyvíjejí aktivity proti zájmům spojenců.

(zdroj: CNBC, Reuters, CNN)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data