Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká Británie: hrozí nám útok podobný 11. září!

Velká Británie: hrozí nám útok podobný 11. září!

12.02.2003 16:10
Autor: 

Velká Británie má obavy z teroristického útoku, který se podle předsedy vládnoucí labouristické strany Johna Reida rovná útokům na Spojené státy z 11. září. Šéf strany se tímto tvrzení bránil nařčení, že "to vláda přehnala", když poslala na letiště Heathrow tanky, těžkou techniku a 450 ozbrojenců.

"Toto není hra," řekl John Reid, aby dodal vážnost svým slovům. Jednotky chrání londýnské letiště druhým dnem před možným raketovým útokem teroristů na letadla. Premiér Tony Blair má podobný názor, když řekl, že v současnosti teroristický útok hrozí teoreticky každé evropské zemi a mnoha jiným po celém světě.

Ministr financí Velké Británie Gordon Brown dnes téměř zdvojnásobil rozpočet země pro případ války s Irákem. Částka se vyšplhala na 1,75 mld. liber, když se v listopadu odhadovalo jen 1,0 mld. Bank of England přitom o něco dříve varovala, že by válečný konflikt významně zhoršil již tak slabou britskou ekonomiku.

Velká Británie stále věří, že OSN by mohlo vydat druhou rezoluci, která by spojence oprávnila k použití síly proti Iráku. Tony Blair se od zprávy zbrojních inspektorů, kterou mají přednést před radou bezpečnosti OSN v pátek, nedistancuje - "samozřejmě jsou výroky pana Blixe důležité ... my je plně respektujeme". Německo a Francie žádají prodloužení inspekcí a odmítají druhou rezoluci OSN, Blair to připouští pouze v případě, že Irák bude naprosto spolupracovat. Blair se přitom obává, aby svět nespadla zpátky do situace 90. let, kdy Irák naprosto ignoroval nařízené inspekce.

Klíčová země v celém konfliktu - Spojené státy - dnes oznámila, že povolala dalších téměř 40 tisíc záložníků, jejichž kontingent tak nyní čítá 150 tisíc mužů. Válka v Zálivu v roce 1991 znamenala službu pro 265 tisíc záložníků. Nyní je podle USA v Perském zálivu 120 tisíc amerických vojáků.

(zdroj: Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data