Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

08.11.2002 9:50
Autor: 

Stavební výroba se podle údajů ČSÚ v září meziročně reálně zvýšila o 6,7% po srpnovém "povodňovém" propadu o 4,9%. Po vyloučení vlivu vyššího počtu pracovních dní dosáhl meziroční přírůstek stavební výroby 3,8%. Již v září se dostavil příznivý "popovodňový" efekt, tj. vliv rekonstrukčních a renovačních prací na objektech poškozených záplavami. Je tedy vcelku logické, že nejvyššího přírůstku v rámci stavební výroby dosáhly opravy a údržba objektů (16,8%) a to zejména v oblasti inženýrského stavitelství. (komentář ZDE) Poslanecká sněmovna včera přerušila projednávání návrhu státního rozpočtu na rok 2003. Hlasování proběhne dnes. Poslankyně US-DEU Hana Marvanová předem oznámila, že se hlasování nezúčastní. (komentář ZDE)

ODS ani KSČM nepodpoří návrh rozpočtu pro příští rok. Podle předsedy ODS Václava Klause je předložený rozpočet důkazem toho, že se vláda neodhodlala k potřebným škrtům a dále zvyšuje přerozdělování v ekonomice (komentář ZDE). ODS zároveň předložila návrh podle kterého by měly různé úrovně navrhované deficitu státního rozpočtu různé schvalovací procedury.

Privatizační příjmy Fondu národního majetku nebudou postačovat ke krytí ztrát České konsolidační agentury, uvedl předseda výkonného výboru FNM Jan Juchelka. Hospodaření FNM by mělo v příštím roce skončit se schodkem 15,5 mld. Kč.

Evropská centrální banka, stejně jako její britský protějšek, ponechala úrokové sazby beze změny. ECB odolala tlaku finančních trhů i politiků a vzhledem ke svým měnovým cílům (inflace, peněžní zásoba) vytrvala ve svém neutrálním postoji, který zaujímá již od loňského listopadu. Klíčová sazba ECB nyní činí 3,25%, sazba Bank of England je o 75 bps vyšší.

Inflace v Německu v říjnu podle revidovaných údajů dosáhla 1,3% (předběžný odhad byl 1,2%). Ve srovnání se zářím se index spotřebitelských cen nepohnul.

Za to nezaměstnanost v německé ekonomice se v říjnu nezastavila a podle sezónně očištěných údajů se zvýšila o 23,4 tis. osob na 4,117 mil. osob. Míra nezaměstnanosti spočítaná na sezónně neočištěných datech však klesla na 9,4% z 9,5% v září.

Maďarská průmyslová výroba se v září meziměsíčně zvýšila o 3,3%, meziroční růst vyskočil až na 11,0% (8,1% po očištění o počet pracovních dní).

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  
10:32Korea si chce udržet globální náskok. Samsung a SK Hynix rozjíždějí megaprojekty za stovky miliard dolarů
8:57Rozbřesk: Co masivní propouštění ve VW může znamenat pro německou ekonomiku?
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
8:54ČEZ začíná řešit kroky pro ČEZ Energy, Burnham slibuje reformy a Jižní Korea zrychluje investice do čipů  
8:45J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady konané dne 26.6.2026
6:09Nová vlna mega IPO hýbe trhy. Rychlé zařazování do indexů přináší šance i rizika
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data