Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

31.01.2002 9:22
Autor: 

Ministerstvo financí (MF) včera zveřejnilo svou pravidelnou makroekonomickou predikci. HDP by se měl letos zvýšit o 3,4%, oproti dříve očekávaným 3,8%. Ovšem vzhledem k revizi odhadu deflátoru HDP je nově odhadovaná nominální hodnota HDP vyšší než v listopadové prognóze. Průměrnou inflaci MF odhaduje na 3,9% (dříve 4,6%). Průměrná míra nezaměstnanosti by měla činit 8,6% (dříve 8,0%). Schodek běžného účtu je odhadován na 4,4% HDP (dříve 4,8% HDP).

Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 14. a 15. června. Včera se na tomto termínu dohodli prezident Václav Havel a premiér Miloš Zeman.

Evropská komise (EK) včera zveřejnila svůj návrh podpory zemědělců v nově přijatých zemích. EK navrhuje, aby rolníci nových členských zemí dostali v roce 2004 25% podpory poskytované současným členům. V roce 2005 by měli dostat 30% a v roce 2006 35%. Srovnatelných podmínek by naši zemědělci měli dosáhnout v roce 2013.

Americká ekonomika je již opět na nohou. V posledním čtvrtletí loňského roku se podle prvního odhadu neočekávaně zvýšil hrubý domácí produkt o 0,2%. K obratu ve vývoji americké ekonomiky přispěly zejména spotřebitelská poptávka a výdaje vlády. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 1,1%.

O tom, že se americká ekonomika posunula do jiné fáze hospodářského cyklu svědčí také včerejší rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny. Klíčová úroková sazba na federální fondy zůstává na 1,75%.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:09J&T ENERGY FINANCING CZK VI, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
13:04J&T ENERGY FINANCING CZK V, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
12:56Obrat Stellantisu pod lupou investorů: Silná čísla, slabá důvěra
12:22ČEZ koupil projekční firmu Energoprojekt Praha. Akvizice má pomoci řízení jaderných zakázek
11:23Microsoft překonal odhady, trh však čekal větší růst od cloudu Azure  
11:22WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Blockchain+ podfond: Výroční zpráva 2025
11:20WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Logistics podfond: Výroční zpráva 2025
11:18WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Renewables podfond: Výroční zpráva 2025
11:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Residential podfond: Výroční zpráva 2025
11:09WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: AUP Bratislava podfond: Výroční zpráva 2025
11:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Retail & Office podfond: Výroční zpráva 2025
10:49Akcie si nevybraly jasný směr. Ve hře výsledky velkých techů, přísný Fed a drahá ropa  
9:36Komentář analytika: Vyšší zisk Erste Bank díky Polsku, jádrové výnosy ale mírně zaostaly  
9:21Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 1Q 2026
9:20Komentář analytika: Překonání zisku nestačí, jádrové výnosy KB zůstávají pod tlakem  
9:13J&T Global Finance XI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago