Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

14.12.2001 9:31
Autor: 

Index cen průmyslových výrobců se v listopadu snížil o 0,4% ve srovnání se svou říjnovou úrovní. Meziročně se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,9%. Index cen zemědělských výrobců se meziměsíčně snížil o 1,2% a meziročně jsou ceny zemědělců vyšší o 2,2%. Za poklesem produkčních cen v průmyslu stojí především pokles cen ropy, jež se promítl do cen rafinérií i chemická Cena ropy (BRENT) se v říjnu snížila o 18,5% a v listopadu zeštíhlela o dalších 8%.

Dovozní ceny se v říjnu meziměsíčně snížily o 2,1%, vývozní ceny poklesly o 1,3%. Nejvíce se v dovozu snížily ceny nerostných paliv o 10,4%. Ceny dovozu tak v meziročním srovnání klesly již o 6,9%, vývoz zlevnil o 2,7%. Důsledkem je zlepšení směnných relací o 4,5% s pozitivním dopadem na schodek obchodní bilance a českou inflaci.

Viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer prohlásil v rozhovoru pro MF dnes, že intervence stále patří do instrumentaria ČNB a hrozba jejich použití podle něj stále roste. Niedermayer doufá, že se do konce roku podaří uzavřít s vládou dohodu o omezení dopadu privatizace na devizový kurz.

Česká republika má podle výzkumné zprávy Eurostatu nejnižší míru porodnosti ze všech 13 zemí kandidujících na členství v EU.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y